X


Facebook ve Libra’ya Dava Açıldı!

Calibra ve Libra'nın logoları çalıntı mı?
21:00
11 Ekim 2019

Delaware merkezli Finco Services, sosyal medya devi Facebook ve bunun kripto para projesi Libra’ya, ticari hak ihlalinden dolayı bir New York mahkemesinde dava açtı. Firmanın Libra ve Facebook’u dava etme sebebi ise Facebook’un Libra için kullandığı logo oldu. Davacı, kendisine bu logoyu tasarlayan eski tasarımcısını da aynı logoyu Facebook’a tasarladığı için dava etti.

Finco Services aslında mobil bir uygulama üzerinden bankacılık hizmetleri sunmakta ve Current markasıyla tanınmakta. Current, 2016 yılında Character SF isimli bir tasarım firmasına kendilerine bir logo tasarlaması için ödeme yaptı. Daha sonra bu logoyu ve markasını da ABD Patent ve Ticari Marka ofisine kayıt ettirdi. Söz konusu ticari marka kaydı içerisinde bunun kripto para tabanlı işlemler için kullanılan bir mobil bilgisayar yazılım uygulaması olduğu bilgisi de paylaşıldı.

current logo ile ilgili görsel sonucu

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Logoya bakıldığında gerçekten de ikisi arasında renk dışında başka bir farklılık olmadığı görülmekte. Sorun ise Facebook’un Libra ve Caliba için logo arayışında Character SF firması ile anlaşmasından sonra ortaya çıktı. Aynı logonun üretilmesi konusunda tasarım firması suçlu gibi gözükse de, davadan Facebook aleyhine de bir karar çıkabilir.

Mark Zuckerberg İfade Verecek

Bunun yanı sıra Libra’nın piyasaya çıkıp çıkmayacağı henüz tam olarak belli olmadı ve Mark Zuckerberg önümüzdeki haftalarda ABD Senatosu’na karşı ifade verecek. Zuckerberg’in bu duruşması, Libra’nın geleceği konusunda oldukça önemli olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar