X

“Facebook Resmen Para Basma Lisansı Aldı”

WSJ yazarına göre Libra sahipleri ileride kayıp yaşayabilir...
12:00
24 Haziran 2019

U.today’in haberine göre, Wall Street Journal (WSJ) dergisinin son yayınlanan makalesinde, piyasalar konusunda kıdemli köşe yazarı James Mackintosh, Facebook’u kripto parası hakkındaki görüşlerini paylaştı. Mackintosh’a göre sosyal medya devi bariz bir şekilde “para basma lisansı” elde etti.

Facebook’un kripto para projesinin whitepaper’ının açıklanmasının ardından dünya genelindeki düzenleyiciler ve politikacılar sosyal medya devinin bu adımıyla ilgili duydukları endişeleri dile getirdi. Bunun yanında Facebook kurucusu da neden bu projenin küresel finans sistemi için tehlikeli olabileceğini açıkladı.

Cazip Bir Yatırım Fırsatı

Geçtiğimiz günlerde sizlerle, Facebook’un kripto para projesi için Mastercard, PayPal, Visa ve Uber  gibi büyük şirketlerle işbirliği yaptığını bu yazımızda paylaşmıştık. 18 Haziran’daysa nihayet Facebook büyük projesinin whitepaper’ını paylaştı.

Mackintosh, bu firmaların Libra Topluluğu’na katılmak için ödedikleri 10 milyon dolarlık ücretin şirketlere en az %40 oranında kazanç getireceğini ifade etti.

Öte yandan yazara göre Libra Facebook’un 2.4 milyar kullanıcısının önemli bir para birimi haline geldiğinde başından beri işbirliği içinde olan şirketler onlarca milyar rezervin getirisinden yararlanabilecek. Ayrıca bu yeni kripto para yeterli kabul seviyesine ulaşamasa bile işbirlikçi şirketler mutlaka kar elde etmenin bir yolunu bulacak.

Libra Sahipleri Bir Bedel Ödeyecek

Uzmanlara göre Libra bir stablecoin olarak piyasaya sürüleceği için, fiyat açısından oldukça hareketli olan Bitcoin, Ethereum ve Ripple gibi kripto paralara alternatif olacak.

Ancak Libra’yı destekleyen varlıkların düşmesi haliyle Libra’nın düşmesine neden olabilir. Libra’yı destekleyen rezervler birer sermaye sigortası olmayacağı için bu durumda Libra sahipleri kaybeden taraf olacak.

Dolayısıyla Mackintosh’a göre Libra’nın uğrayacağı zarar projenin arkasındaki firmaları etkilemez ancak Libra alan sıradan kişileri büyük oranda etkileyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar