reklamı kapat

Evin Anahtarını Alıp Kripto Paraları Çaldı!

Arkadaşının evine giren zanlı milyon dolarlar değerindeki kripto parayı kendi cüzdanlarına göndermekle suçlanıyor.
08:00
23 Nisan 2019

Afek Zard isimli şahıs arkadaşı Alexei Yaromenko’dan 75 bin Dash çalmakla suçlandı. Kaynaklara göre Yaromenko İsrail, Eilat’taki apartmanın anahtarlarını Zard’a verdi ve kripto paralarından oldu.

Kripto Para Güvenliği

Yetkililerin açıklamalarına göre Zard Yaromenko’nun verdiği anahtar ile Yaromenko’nun evine girdi. Zard haricinde herhangi biri hakkında henüz soruşturma açılmadı fakat güvenlik güçleri Zard’ın yardım aldığını düşünüyor. Zard’ın Yaromenko’nun Dash cüzdanına nasıl girdiği ya da şifreyi nasıl bulduğu konusunda soru işaretleri bulunuyor. Fakat birilerinin 75 bin Dash coin’ini Dash’in anonimlik özelliği kullanılarak 4 farklı cüzdana gönderdiği biliniyor. Gönderilen kripto paralar yazımızı hazırladığımız sıradaki fiyatlara göre 9 milyon dolar, yetkililere bildirildiği zamansa 6,2 milyon dolar değerindeydi.

75 bin Dash bir kişiye en zengin Dash sahipleri arasında yer sağlayabilir. Bu miktar toplam Dash miktarının neredeyse %1’i kadar. En zengin cüzdan şu anda 125 bin Dash’e sahip. Ocak ayından bu yana zenginler listesinde büyük değişiklikler oldu. Zard’ın zanlıya nasıl dönüştüğü de bir başka muamma. Büyük ihtimal fiziksel delillerin yön göstermesiyle yakayı ele vermiş olabilir.

Hikaye bize donanım cüzdanlarının önemini anlatıyor. Ya da Yaromenko yeterince dijital güvenlik önlemi almıyordu. Bazılarına göre günlük kullanılan bilgisayarlar kripto paraların saklanması için iyi bir seçenek değil. Yine de asıl riskin başka bir insana güvenmek olduğu söylenebilir.

Geçtiğimiz yıl bir Fransa iç güvenlik teşkilatı çalışanı gizli bilgileri Bitcoin karşılığında satmıştı. Zanlının bilgisayarı incelendiğinde sağlam delillere ulaşıldı ve zanlı göz altına alındı. Yani Bitcoin ya da diğer kripto paraların içerisinde bulunduğu suçların sanıldığı kadar perde arkasında kalmadığı söylenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun