X

Evergrande Durumu Ciddileşiyor: Bu Durum Bitcoin’i ve Kriptoları Nasıl Etkiler?

Evergrande olayının patlak vermesi ve durumun ciddileşmesi Bitcoin ve kripto para birimlerinin işine yarayabilir mi?
10:49
4 Ekim 2021

Son zamanlarda Çin’in emlak devi Evergrande’nin zor durumda olması tüm piyasaları kötü etkiliyor ev akıllara 2008 küresel finansal krizini getiriyor. Geçtiğimiz günlerde olayın ilk duyulmaya başladığı sıralarda tüm piyasalar ile birlikte kripto para piyasasında da düşüş yaşanmıştı.

Evergrande Olayında Son Durum

Bugün erken saatlerde Hong Kong’un Evergrande hisse senetlerinin yanı sıra diğer birkaç emlak geliştirici hissesinin işlemlerini askıya almasıyla işler ciddileşiyor gibi görünüyor. Buna ek olarak Çinli emlak devi şimdi mülk yönetim birimindeki yarı hissenin Hopson Development’a satışından 5 milyar dolar almayı planlıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan Evergrande’nin 305 milyar doların üzerinde borcu var ve artan borçları ödeyemezse 2008 benzeri başka bir mali kriz yaratmanın eşiğinde. Ancak pek çok kişi, Çin merkez bankasının Evergrande krizinin ardından bankacılık sistemine yaklaşık 20 milyar dolar enjekte etmesiyle ortaya çıkan, önde gelen emlak geliştiricisinin başarısız olmasına izin vermeyeceğine inanıyor. Bununla birlikte Çin hükümetinin Evergrande’nin hayatta kalıp kalmayacağından emin olmadığı ve yatırımcılara aynı konuda bir uyarı yayınladığı görülüyor.

Kripto Piyasasına Olası Etkisi

Kripto piyasası Ekim’e yükseliş ile başladı ve toplam değer 2,10 trilyon doların üzerine çıktı. Analistler 2021’in son çeyreğinin kripto para birimleri için iyi geçmesini bekliyor ve Evergrande olayının da kripto para birimlerinin işine yarayabileceği düşünülüyor. Çünkü Bitcoin 2008 mali krizinin hemen sonrasında 2009 yılında piyasaya sürüldü. Yani aslında Bitcoin, geleneksel finansın başarısızlığının üzerine geliştirildi. ayrıca pandemi sırasında her ne kadar kısa süreli bir çöküş yaşansa da BTC tüm zamanlar rekorunu da yine bu dönemde kırdı.

Yapılan açıklamalara göre büyük bir finansal kriz yatırımcıları riskten korunabilecekleri varlıklara yönlendirecek ve bu da Bitcoin’e talebin artması ile fiyatın da yükselebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar