EUROPOL Fidye Kripto Para Yazılımlarına Karşı Uyardı!

Özet

  • EUROPOL, kripto para fidye yazılımlarının Avrupa içerisindeki en yaygın siber saldırı olduğunu tespit etti.
09:00
15 Ekim 2019

Avrupa genelinde hizmet veren kolluk kuvveti Europol, 2019 Internet Organize Suç Tehdit Değerlendirmesi (IOCTA) raporunu yayınladı. 9 Ekim tarihinde yayınlanan raporda genel olarak siber suçlar ve bunların yaygınlıkları ele alındı. Siber suçların bütün olarak ele alınması gerektiğini savunan EUROPOL, bu konuda çalışmaların devam edeceğini söyledi ve ekledi:

”Siber suçla savaşmak aslında bugünkü projelerle ilgili olduğu kadar gelecekteki projelerle de ilgilenip bunları önlemeye çalışmaktan ibarettir. Yeni tehditler sadece yeni teknolojilerden ortaya çıkmaz ve buna ek olarak mevcut teknolojilerin eksiklikleri ve zayıflıkları da bunlara yol açabilir. Bu sebeple siber suçla mücadelede sadece gelecek değil, bütün önemlidir.”

Kripto Para Borsaları Suçluları Çekiyor

EUROPOL özellikle kripto para birimi odaklı fidye yazılımların şu an için Avrupa içerisindeki en yaygın siber suçlardan birisi olduğuna dikkat çekti. Bundan sonra ise yasa dışı bir şekilde finansal veri ele geçirmeyi, kredi kartı bilgilerini elde etmeyi veya kripto para cüzdanlarını ele geçirmeyi hedefleyen saldırılar gelmekte.

”Kripto para borsaları finansal olarak motive olan hacker grupları için adeta mıknatıs görevi görmekte. 2018 yılında 1 milyar dolar değerinde kripto para birimi borsalardan ve dünya çapındaki diğer platformlardan çalındı.”

Kripto para ekosisteminin siber suçlular için oldukça kazançlı bir yer olduğuna dikkat çeken EUROPOL, kripto paraların değeri arttıkça bu iştahın da artacağına işaret etti.

ABD de bundan birkaç hafta önce Kuzey Kore’li hacker gruplarına yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar