reklamı kapat

Ethereum’un Kaderi “İstanbul”la Değişebilir

Ethereum’da “İstanbul” yükseltmesi öncesi değişiklikler tartışılmaya başladı.
13 Mart 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Constantinople hard fork’unun ardından Ethereum bir sonraki geliştirmelere odaklandı. Ethereum’daki bir sonraki sistem yükseltmesini yürürlüğe koymak için tasarlanan “İstanbul” kodu, ağa katılımı artırdığı söylenen tartışmalı bir madencilik algoritmasını kapsayabilir.

EIP 1057

Salı günü Ethereum proje yöneticilerinin toplantısında aynı zamanda Progressive Proof-of-Work (ProgPoW) olarak bilinen EIP 1057 uzunca tartışıldı. Tartışmanın bir kısmında, bunun büyük madencileri yeni ether basımında yıllık 655 milyon dolarlık piyasayı domine etmekten alıkoyacağını düşünenler yer alıyor. Diğerleri ise meselenin bu derece ciddi boyutlara ulaşmayacağı görüşünde.

Tim Beiko’nun Açıklamaları

Toplantıya katılan Tim Beiko, bu Cuma yapılacak core geliştiricilerinin toplantısında ProgPoW’un resmi gündem maddesi olarak tartışılacağını belirtti. Toplantıya katılanlar, 2 üçüncü-taraf denetiminin gecikme için teknik bir sebep bulmaması halinde EIP 1057’de ısrarcı olacağını açıkladı. Beiko’nun açıklamaları şu şekilde:


En kötü senaryoda, şayet denetimde olumsuz bulguya rastlanırsa İstanbul’dan önce o EIP’yi çıkarabiliriz. Ama her şey yolunda giderse o işi çoktan tamamladık. Ve sonrasında denetleme yalnızca onay niteliğinde olur.

Bu önerinin Ethereum core geliştiricileri toplantısında gündeme gelmesini destekleyen geliştirici Lane Rettig, tüm İstanbul kod değişiklikleri için son EIP onay tarihinin mayıs ortaları gibi olacağını tahmin ediyor.

Tim Beiko’nun rahat tavrına rağmen henüz hiçbir şey belli değil. Zira önce her şeyin iki kısımlı bir denetimden geçmesi gerekiyor. Madencilik algoritması değişikliğinin ölçülebilir faydalarını gözler önüne sereceği düşünülen denetim sonuçları Ethereum camiasında merakla bekleniyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.