X


Ethereum’un (ETH) 4.200 Dolara Ulaşması, Olumlu Havayı Bitirdi mi? İşte Veriler!

Ethereum için son veriler ne gösteriyor?
00:11
12 Mayıs 2021

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), son haftalarda devamlı olarak yükseliş elde etti ve 4.200 dolara ulaştı. ETH fiyatı kısa sürede %80 yükselerek 4.200 dolara ulaşsa da bunun devamında görülen veriler pek hayra alamet değil.

ETH Fiyatı 4.000 Dolar Altına Çekildi

ETH fiyatı %7’lik düzeltme yaşadıktan sonra 4.000 dolar altına çakılsa da yeniden 4.000 doların üstüne çıkmayı başardı ve desteği korumaya devam ediyor. Türev piyasalardaki sinyallere bakıldığında ise ETH fiyatının 4.200 dolara yükselmesi ve devamında gelen düşüş, olumlu havayı biraz olsun sekteye uğratmış olabilir.

Şu an için korku ve açgözlülük endeksi aşırı açgözlülüğe işaret etmekte ancak türev piyasalardaki  durum bunu destekleyecek gibi değil. CME’nin ETH vadelilerini piyasaya sürmesi, Avrupa Yatırım Bankası’nın dijital tahvil için ETH ağını seçmesi, Berlin güncellemesi ve yaklaşan EIP-1559 gelişmesi gibi birçok etken fiyatın yükselişini uzun vadede etkilese de şu an için kısa vadede durum pek iç açıcı gözükmüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

ETH’ye Olan Güven Azaldı Ancak Bitmedi

Yatırımcıların ETH’ye olan güveninin azalıp azalmadığını anlamak için aylık türev ürün sözleşmelerinin primi incelenebilir. Vadesiz sözleşmelerin aksine aylık olarak belirli bir süreye sahip olan bu kontratlar, herhangi bir fonlama oranına sahip değil. Bu sebeple fiyatları da normal spot borsalardaki spot fiyatlardan çok farklı olabilmekte.

Bu indikatör incelendiğinde ise üç aylık vadeli işlem sözleşmelerinin priminin %20 veya üzerin de bir seviyeye çıkması aslında hala olumlu havanın devam ettiği anlamına geldiği görülüyor. OKEx borsasının 3 aylık vadelileri incelendiğinde ise bunun %23 seviyesine çekildiği görülmekte.

Ethereum İçin İyimserlik Sürüyor

13 Nisan tarihinde %47 seviyesine gelen bu oran, şu an neredeyse yarı yarıya değer kaybetmiş durumda. Yine de ETH için %23’ün olumlu bir seviye olduğu ve iyimserliğin devam ettiği söylenebilir. Buna rağmen 3 aylık kontratın priminin yarı yarıya düşmesi, rallide yavaşlamalar olabileceğini göstermekte.

ETH fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise %4,7 yükseliş ile 4.150 dolardan işlem görmekte ve yaralarını diğer kripto paralardan çok daha hızlı sarmakta. ETH için söz konusu prim %20 altına düştüğünde ise tehlike başlayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar