reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

14 Ocak 2019
  • Barış B.Barış B.

Ethereum, üç haftada yakaladığı %100’lük kar marjının ardından bu hafta düşüşe geçti. Haftaya 161$ seviyesinden başlangıç yapan Ethereum, hafta kapanışını 118$ seviyesinden yaparak %27 değer kaybetmiş oldu. Bu sert düzeltme dalgasının Ethereum yatırımcısını üzdüğünü söyleyebiliriz. Hafta içerisindeki teknik gelişmeleri inceleyerek devam edelim.

Ethereum haftaya satış baskısıyla başladı. Pazartesi günü barında 152$ desteğinin ve T1 yükselen trendinin test edildiğini görüyoruz. Salı ve çarşamba günlerinde ise T1 trendi kırılarak yükselen görünüm bozulmuş. Ancak bu iki bardaki fitillere baktığımızda alıcı ve satıcılar arasında bir kararsızlığın olduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen bar kapanışları 152$ seviyesinin üzerinde gerçekleşmiş. Perşembe günü ise piyasaya gelen satış dalgası Ethereum’da etki etkisini sert bir şekilde göstermiş ve L1(136$) ve 140$ desteği direkt olarak aşağı kırılmış. Satışların ancak 125$ seviyesinde destek bulduğunu söyleyebiliriz. Cuma ve cumartesi günlerinde de bu seviye destek olarak çalışmış ancak Pazar günü barında 125$ seviyesinin aşağı kırıldığını görüyoruz. ETH/BTC grafiğinde ise 1 numaralı düşen trendin test edilmesinin ardından ciddi bir satış baskısı oluştuğunu görüyoruz. Bu satış baskısı fiyatı yeniden 4 numaralı trende kadar taşımış. 4 numaralı trende Pazar gününe kadar destek olarak görev yapsa da pazar günü trendin aşağı kırıldığını görüyoruz. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum, ciddi yükselişinin ardından düzeltmesini de çok ciddi bir şekilde yaparak yatırımcısını epey panikletti. Ethereum’daki bu değer kaybına en çok etki eden durumun, ETH/BTC grafiğinde de görüldüğü üzere BTC karşısında sert düşüş yaşanması olduğunu söyleyebiliriz. Buna bir de BTC’nin dolar karşısında değer kaybını eklediğimizde toplam Dolar bazlı değer kaybı da %27  seviyesine dayanmış oluyor. Mevcut duruma baktığımızda ise görümün pozitif olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle BTC paritesinde 4 numaralı desteğin aşağı kırılmış olması satış baskısını devam edeceğine dair sinyal veriyor. ETH’nin Bitcoin karşısında değerini koruması için öncelikle 4 numaralı trendin üzerine geçiş yapması gerektiğini düşünüyorum. Dolar bazlı grafiklere baktığımızda, ETH’nin birinci grafikte belirttiğim B ara düşen trendini takip ettiğini söyleyebiliriz. Dolayısı ile yukarı hareketlerde öncelikli olarak bu seviyenin yukarı kırılımını takip etmek uygun olacaktır. Yatayda L0(102$) bölgesi ise çok önemli destek konumunda. Bu seviyenin altında satış baskısının devam edeceğini düşünüyorum. Dolar bazında rahat bir nefes almak için L1(136$) seviyesinin üzerine geçiş yapılması gerekiyor.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 14.01.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.