X


Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

07:30
5 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 05.11.2018)

Ethereum, haftaya 205$ seviyesinden başlangıç yaptı ancak gelen satış baskısı neticesinde 193$ seviyesine kadar geriledi. Piyasanın hafta sonuna doğru toparlanmasına Ethereum da ciddi reaksiyon gösterdi ve hafta kapanışını 212$ seviyesinden yaparak %3,4 değer kazanmış oldu. Hafta içerisindeki teknik gelişmeleri inceleyerek devam edelim.

ETH, Bitcoin’ deki satış baskısının da etkisi ile haftaya düşüş ile başlamış. Bu düşüş L1 trendine kadar devam etmiş (Burada L1 trendini oluşan yeni dip bölgesine göre güncellediğimi ayrıca belirtmek isterim). Haftanın tamamında L1 trendinin destek olarak görev yaptığını söyleyebiliriz. Pazar günü barında ise alımların önemli ölçüde arttığını görüyoruz. Alımlar neticesinde ETH fiyatı L2 direnç bölgesini de test etmiş. Bununla birlikte hacim de önceki günlere nazaran artış göstermiş. RSI değeri de 54 seviyesine gelerek orta noktanın yukarısına geçiş yapmış. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum’da takip ettiğimiz kanal, L2 (190$)L3 (261$) yatay trendlerinin oluşturduğu kanaldı. ETH fiyatının 193$ seviyesine düşerek buradan yeniden yükselişe başlaması, orta vade de bu kanalın işlevini koruduğunu göstermiş oldu. Peki kanal üst bandı olan L3 (261$) trendini test edebilecek miyiz? Aslında ETH’ nin teknik görünümünün buna müsait olduğunu söyleyebilirim. Ancak öncelikli olarak ikinci grafikte belirttiğim L2 kısa vade düşen trendinin yukarı yönlü olarak kırılması önem arz ediyor. Bu seviyenin üzerinde ise 250$ bandında yatay direnç bölgesi karşımıza çıkacaktır. Bu seviyelerin hacim desteği ile yukarı kırılması halinde sonraki direnç bölgemiz L3 (261$) seviyesi olacaktır. L3 (261$) seviyesi üzerinde ise yukarı yönlü hareketin ivme kazanacağını düşünüyorum. Piyasada satış baskısı oluşur ise sırasıyla L1 kısa vade yükselen trendi ve L2 (190$) yatay trendi destek bölgesi olarak takip edeceğimiz seviyeler olacaktır. Bu hafta ETH ile ilgili dikkat çeken önemli bir husus ise; Bitcoin’ in haftalık olarak değerini korumasının yanında ETH’ nin %3,4’ lük bir değer kazanması oldu. Bunun sebebi ise ETH’ nin BTC karşısında değer kazanmış olmasıdır. Bu durumu ETH/BTC grafiği üzerinden değerlendirelim.

ETH/BTC haftalık (lineer) grafiğinde fiyat 4 numaralı trendin aşağısına kırmayı müteakip yatay bir bantta hareketini sürdürüyordu. Bu hafta sonuna gelindiğinde ise fiyatın yeniden 4 numaralı trende atak yaptığını görüyoruz. Ancak 4 numaralı trend direnç olarak çalışmış ve alımlar yukarı kırılım için yeterli olmamış. 4 numaralı trendin yukarı kırılması halinde fiyatın 1 numaralı düşen trende yöneleceğini değerlendiriyorum.

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar