X

Ethereum, Ripple ve Bitcoin: XRP, ETH ve BTC’yi Neler Bekliyor?

ETH, XRP ve BTC fiyatını önümüzdeki günlerde hangi yön bekliyor?
07:30
16 Eylül 2020

Dün güne artışla başlayan piyasanın bugün düşüşle başladığını görüyoruz. Açıkçasını söylemek gerekirse artık kısa vadede kripto para birimlerinin hangi yöne harekete edeceklerini kestirmek o kadar kolay olmuyor.

Çünkü fiyat yönü gün içinde dahi değişebiliyor ve artış beklerken düşüş, düşüş beklerken artış yaşanabiliyor.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin 17 Ağustos’ta 12.468 doları gördükten sonra bir süre stabil seyretti ve sonrasında düşüş trendine girdi. Bu düşüş ile birlikte Bitcoin’in (BTC) fiyatı 9.800 dolara kadar geriledi. Ancak bu noktada boğalar hala güçlü olduklarını kanıtladılar ve fiyatı 10.000 dolar ile 10.300 dolar bandına çıkardılar.

Dün yaşanan hareketlerle de lider kripto para biriminin fiyatı 10.900 dolara kadar ulaşmış oldu. Analistler her ne kadar bu noktadan sonra düşüşün olmasını beklemediklerini dile getirse de yazının yayına hazırlandığı sırada BTC 10.766 dolar seviyesinden işlem görüyor. Yine de bu küçük geri çekilmenin önemli olmadığı düşünülüyor.

Bunların yanında hem analistler hem yatırımcılar orta ve uzun vadede Bitcoin’in artışa geçeceğini düşünüyor. Çünkü hem temel hem teknik faktörler artık sürekli artış sinyalleri veriyor.

Öte yandan Bitcoin fiyatı tüm piyasayı etkileme gücüne sahip olduğu için genellikle Ethereum ve Ripple yatırımcıları da Bitcoin fiyatını takip ediyor.

ETH ve XRP Fiyatı

Yılın başından bu yanan kripto paralar içinde en iyi performanslardan birini sergileyerek yatırımcısını sevindiren Ethereum, son zamanlarda da artış performansı oranında geri çekilmeler yaşıyor. Piyasa artışlarında oransal olarak en yüksek rakamları gören ETH’un düşüşlerde de yine oransal olarak yüksek seviyeleri gördüğünü ifade edebiliriz. Örneğin bugünkü geri çekilmede BTC %1’in altında ve XRP %2.5 gibi bir düşüş sergilerken Ethereum %4 düşüş yaşadı.

Yine de ETH 2.0’ın yakında başlatılacak olması ve DeFi sebebiyle Ethereum ağında yaşanan rekorların piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin’e yeni yüksek seviyeleri getireceği düşünülüyor.

Ethereum’un yanı sıra Ripple da 2 buçuk yıl sonra ilk defa böyle bir artış kaydetti ve artık umudu sönen yatırımcıların bir nebze olsa yüzlerinin gülmesini sağladı. Ancak hala XRP’de beklenen performans alınabilmiş değil. Ayrıca son geri çekilme ile fiyatın 0,30 dolar altına düşmesi yiyen eleştirilerin yapılmasına sebep oldu.

Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer Bitcoin fiyatı artışa geçerse büyük olasılıkla altcoin’lerde de benzer artışlar görülecek. Bu sebeple tüm yatırımcıların gözünün Bitcoin’de olduğu ifade edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar