X

Ethereum Kurucu Ortağı Libra Hakkında Endişeli

Mihai Alisei, Facebook’un düzenleyicilerin gözünü boyamaya çalıştığını düşünüyor...
09:00
13 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

11 Temmuz’da Bloomberg’in yayınladığı bir habere göre Ethereum’un kurucu ortağı Mihai Alisie, Facebook’un merkezi bir kripto paraya onay vermeleri için düzenleyicilerin gözünü boyamaya çalıştığını düşünüyor.

Merkezi Bir Kripto Para

Cointelegraph’ın haberine göre, Mihai Bloomberg ile yaptığı bir röportaj sırasında Facebook ya da diğer işletme devleri tarafından merkezi olarak kontrol edilmeyeceğini iddia ettikleri ve sosyal medya devinin henüz piyasaya sürülmemiş kripto para projesi Libra için düzenleyicilerden onay almak amacıyla çabaladıklarını dile getirdi.

Facebook Libra projesi ile ilgili Bankacılık Kurulu’nun karşısına çıkmaya hazırlanıyor ve bu konuyla ilgili Finansal Hizmetler Komitesi ile mektuplarla adeta ön görüşmeler yapıyor.

Alisie’ye göre Facebook, “son birkaç yıl içinde Blockchain’in kolayca düzenlenebilecek bir şey olmadığını öğrenen düzenleyicileri yanlış yönlendirmeye çalışıyor. Bu yüzden Facebook’a, merkezi bir kripto para yaratmaya çalışan bir şirket olarak muamele edilmesi gerekir.”

Güçlü Denetim

Bunun yanında Alisei asıl endişelendiği konunun denetim olduğunu dile getiriyor. Alisei’ye göre güçlü şirketler tarafından uygulanacak güçlü denetim endişe duyulması gereken önemli bir nokta.

Öte yandan Alisei’ye göre, eğer Libra’nın yönetici ortaklarından olan Visa, Mastercard ya da PayPal gibi büyük şirketlerden biri çökerse kendi işlemlerini engelleyebilir hatta tersine çevirebilir. Bu da büyük sorunlara yol açar. Ethereum kurucu ortağı bu durumu, “Kendi cihazınızdan gönderdiğini parayı görebilecek konumda olmaları doğru mu?” sorusuyla açıklıyor.

Bunların yanında Alisei, Libra’nın muhtemel merkezileşme durumunda oluşabilecek denetim potansiyelinin birçok cephede dalga etkisi yaratacağını düşünüyor ve konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

Bunun ekonomiden siyasete, teknolojiden denetim ve veri gizliliğine kadar pek çok alanda etkileri olur. Facebook, insanların davranışlarını küresel ölçekte aktif olarak manipüle ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar