X


Ethereum “İstanbul” Hard Fork’u Yaklaşıyor, Piyasayı Ne Bekliyor?

Ethereum ağının "Constantinople" hard fork'u gelecek ay test sürümüne geçiyor.
09:00
23 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum Constantinople (İstanbul) hard fork’u zorluk bombası ve ödül azalması gibi özelliklerle gelecek ay devreye giriyor. Ana ağ tarihi henüz belirlenmese de bu süreçte herkesin gözü Ethereum’da ve hard fork’un ETH fiyatına etkisinde olacak.

Ağustos sonunda ETH core geliştiricileri bir araya gelerek hard fork için düşündükleri EIP’leri (Ethereum Geliştirme Protokolü) tartışmıştı. Bir geliştirici yapılacak değişiklik sayısının fazla olmasından ötürü ikinci bir hard fork’un dahi gündemde olabileceğini bildirmişti.

Şimdi ise Constantinople’ın gelecek ay test ağına geçeceği doğrulandı. Dört adımlı geliştirme planının ekimin 2. haftasında Ropsten isimli test ağında aktive edilmesi bekleniyor. Ana ağın ise en erken ihtimalle kasımda faaliyete başlaması bekleniyor.

Hard fork’la gelen değişiklikler

Değişikliklerin ilki, efektif bilgi işlemeyle alakalı olan EIP 145. EIP 1052 ise ETH’den büyük ölçekte kod çıkarılmasını kapsıyor. Öte yandan Vitalik Buterin chain dışı işlemlere yol açacak EIP 1014’ü destekliyor. EIP 1234’le de blok başına madencilik ödülü 3 ETH’den 2 ETH’e düşüyor ve zorluk bombası 12 aya kadar geciktiriliyor.

Özet olarak hard fork’un kasımda veya gelecek yıl tam teşekküllü olarak faaliyete geçeceğini söyleyebiliriz. Vitalik Buterin de aceleleri olmadıklarını şu sözlerle dile getiriyor:

Kesinlikle aciliyeti yok. 3 aylık bir güvenlik sürecinden geçebiliriz, belki de daha uzun bir süre.

Özellikle zorluk bombasının geciktirilmesi Ethereum için umut verici bir gelişme olarak yorumlanıyor. Yatırımcılar da hard fork’la birlikte Ethereum’un büyük bir yükselişe geçmesini umuyor.

Kaynak: coinpage.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar