X


Ethereum İçin Son 2 Gün!

Ethereum'un Istanbul hard fork'una 2 gün kaldı.
11:00
6 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), ağın mevcut değerlerine bakıldığında büyük ihtimalle 7 Aralık tarihinde Istanbul hard fork’unu gerçekleştirecek.

Ethereum 2.0 güncellemesine ve Proof-of-Stake (PoS) protokolüne geçişten önceki son güncellemelerden birisi olan Istanbul, kesinlikle ağ için büyük bir öneme sahip. Ethereum ağına bakıldığında ise ağ düğümlerinin yaklaşık olarak yüzde 60’ının güncellemeye iki günden az bir süre kalmasına rağmen hala istemcilerini güncellemedikleri görülmekte.

Ethereum Istanbul’u Bekleyen Tehlike

EIP 152, EIP 1108, EIP 1344, EIP 1884, EIP 2028 ve EIP 2200 olmak üzere toplamda 6 adet Ethereum Geliştirme Protokolü’nü içeren Istanbul hard fork’u, ağ düğümlerinin güncellenmemesi durumunda Ethereum ağı için büyük bir tehlike oluşturabilir. Ethereum tarafından yapılan resmi açıklamada, istemcilerini ve özellikle Geth ile Parity düğümlerini güncellemeyen geliştiricilerin ”eski kuralları takip eden uyumsuz bir blockchain ağında sıkışıp kalacakları” vurgulandı.

Önde gelen Ethereum geliştiricilerinden Eric.eth de bugün yayınladığı gönderisinde güncellemeye 70 saatten kısa süre kaldığını hatırlatarak, ağ düğümlerinin güncellenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ethereum bu yazının kaleme alındığı an itibariyle yüzde 2’lik bir yükseliş yaşamakta ve fiyatı 150 doları zorlamaya başladı. Istanbul hard fork’unun başarılı bir şekilde güncellenmesi fiyatı 150 dolar üzerine çıkartabilecek potansiyele sahipken, bunun aynı Constatinople fork’unda olduğu gibi geciktirilmesi fiyatı 140 dolara kadar çekebilir.

Ethereum bu haberde de belirtildiği üzere çok ince bir çizginin üzerinde duruyor ve güncellemenin başarılı olup olmayacağı birçok şeyi değiştirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar