X


Ethereum (ETH) ve Dogecoin (DOGE) Arasında Dikkat Çeken Oran!

DOGE'un enflasyon oranı, ETH'den az.
08:21
4 Haziran 2021

Şaka olarak piyasaya sürülen Dogecoin (DOGE), 2021 yılında inanılmaz bir yükselişle bütün eleştirmenlerini şaşırttı. DOGE fiyatının yükselişinde tabii ki Elon Musk’ın katkısı çok fazla oldu ve DOGE şu an için kitlelerin kullandığı bir kripto paraya dönüştü.

DOGE’un Sınırsız Arzı, Sanıldığı Kadar Kötü mü?

DOGE’un en çok eleştirildiği nokta ise herhangi bir akış limitinin bulunmaması ve DOGE’un hiçbir limit olmadan sonsuza kadar kazılabilmesi. Bu da tahmin edilebileceği gibi DOGE’a ciddi bir enflasyon yükü bindiriyor. Son dönemde ciddi bir artış elde eden DOGE’un sonsuza kadar hiçbir limit olmadan kazılabilecek olması, kulağa oldukça kötü gelse de bundan daha kötü durumda olan bir kripto para bulunuyor.

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum, aslında DOGE’a kıyasla çok daha fazla enflasyon oranına sahip olabilir. Ethereum’un yıllık enflasyon oranı istikrarlı bir şekilde düşüyor olsada şu an için bunun DOGE’un altına indiğini söylemek mümkün değil.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ethereum’un Enflasyon Oranı Daha Yüksek

CoinMetrics tarafından hazırlanan verilere bakıldığında, yakın zamanda yaşanan sert enflasyon düşüşüne rağmen Ethereum’un yıllık enflasyon oranının hala DOGE’un çok üstünde olduğu görülebiliyor. Özellikle Ocak 2020’de sert bir enflasyon düşüşü görülse de Ethereum’un yıllık enflasyon oranı hala %4,5’un üzerinde seyrediyor.

Dogecoin’in arz limiti, geçtiğimiz yıllarda bizzat geliştiriciler tarafından kaldırılmıştı. Geliştirici ekibi, bunun sebebinin ise “hodling” olarak bilinen uzun vadeli yatırımı teşvik etmemek ve tokenin kullanımını ön plana çıkartmak olduğunu açıkladı. Buna rağmen DOGE’un enflasyon oranı, en büyük 2. kripto para birimi Ethereum’dan daha az.

Ethereum 2.0 ve EIP-1559 Güncellemesi

Ethereum şu an için bu yapısıyla oldukça kötü bir durumda olsa da yakında büyük bir değişim yaşanması bekleniyor. Ethereum 2.0’a geçilmeden önce EIP-1559 isimli oldukça önemli bir güncellemenin uygulamaya alınacağı biliniyor.

Bu geliştirme protokolü ile birlikte ise madencilerin gelirlerinin bir kısmı ETH alıp yakmak için kullanılacak. Yani Ethereum’un enflasyon oranında önümüzdeki temmuz ayından sonra ciddi bir düşüş görmek mümkün. Bunun DOGE’un altına inilmesini sağlayıp sağlamayacağını ise zaman gösterecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • Hakkı
    2 ay önce

    Daha çok dogecoin ,haber ve yorumları olursa iyi olur.

    1