Reklam

Ethereum Classic Nasıl Alınır?

19:06
23 Ağustos 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ethereum Classic (ETC) isteyen herkesin merkeziyetsiz uygulama geliştirip kullanabileceği bir merkeziyetsiz blockchain platformudur. Ethereum Classic ağının kripto parası ise ETC olarak bilinmekte. Aynı lider kripto para birimi Bitcoin gibi Ethereum Classic’e sahip olan veya bunu kontrol eden kimse veya hiçbir grup bulunmamakta. Ethereum Classic insanların  daha rahat merkeziyetsiz uygulama geliştirebilmesi hedefiyle piyasaya sürülen akıllı kontrat odaklı bir blockchain platformudur.

Peki ETC nasıl alınır veya ETC satın almak için ne gerekiyor?

Ethereum Classic Nedir?

Ethereum Classic bu yazının kaleme alındığı an itibariyle toplam piyasa değerine göre en büyük 28. kripto para birimidir. Bazı yatırımcılar bunu ikinci sırada yer alan Ethereum (ETH) ile karıştırsa da iki protokol birbirinden farklıdır. Aslında Ethereum Classic, Vitalik Buterin ve diğer kurucu ortaklar tarafından piyasaya sürülen ilk kripto para projesi ve blockchain ağı olarak bilinmekte.

Peki Ethereum Classic’ten Ethereum’a geçiş tam olarak nasıl oldu? Aslında bu bir geçişten çok yeni bir ağ ortaya çıkması şeklinde açıklanabilir.

Ethereum tabanlı DAO’ya saldırı yapıldığında ve milyonlarca dolarlık kayıp yaşandığında ortaya ilginç bir teklif atıldı. Teklifi sunanlar ağın geriye alınması ve ağda kalıcı bir değişiklik yaparak çalınan fonların iade edilmesini talep etti. Ethereum geliştiricilerinin ve topluluğunun çoğunluğu bunu kabul ederken küçük bir grup bunu kabul etmek istemedi. Sonuç olarak da bunu kabul eden grup yeni bir kod tabanlı Ethereum ağına geçerken, azınlıkta kalan grup eski koda bağlı kalarak Ethereum Classic’in ortaya çıkmasını sağladı.

Ethereum Classic Yorum

Ethereum Classic kesinlikle kripto para sektörünün demirbaşlarından birisi olarak biliniyor. Son Agharta hard fork’u ile beraber Ethereum Classic aslında Ethereum’a daha yakın bir görüntü çizmeye başladı. Buna rağmen Ağustos ayının başlarında yapılan %51 saldırıları ağa olan güveni sarstı. Yine de ETC’nin aynı ETH gibi birçok yeniliğe ve eşsiz bir teknolojiye sahip olduğu biliniyor.

Bu da etc satın almak isteyenlerin sayısın her geçen gün daha da arttırıyor. Peki ETC nasıl alınır ve nerede alınır? ETC ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance üzerinden, aşağıdaki adımları takip ederek alınabilir.

Ethereum Classic Satın Al

Binance üzerinden ETC satın almak için atmanız gereken adımlar ise şunları:

 • ETC satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
 • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından USDT’yi yani Tether’i işaretleyin.
 • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.
 • Açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçerek, arama butonuna ETC yazın ve altta açılan ETC/USDT çiftini seçin.
 • Daha sonra ortadaki “ETC AL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.
 • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek ETC alma işlemini tamamlayın.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • Erdem
  1 sene önce

  Yani. Şu günlerde iş yok bişey yok ciddende para kazandıran bı uygulama herkese iyi şanslar

  28