X

Ethereum Classic, Ethereum İş Birliğinden Zarar Görebilir

Ethereum ve Ethereum Classic arasındaki köprü projeler geliştirilmeye devam ederken, ETC'nin bu durumdan zarar görebileceği tartışılıyor.
10:00
5 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Eski ETC geliştirici ekiplerinden birinin yöneticisi Donald McIntyre Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) arasında köprü oluşturma çabalarının ETC’ye zarar vereceğini ifade etti.

ETH ve ETC Köprüsü

McIntyre ETCDev’in aralık ayında kapatılan iş geliştirme bölümünün yöneticisiydi. McIntyre iki ağ arasındaki köprü fikrinin “aptalca” olduğunu savundu:

Köprüler ve iş birlikleri ETC için negatif bir etki yaratacaktır. Zaten ETC ve ETH’yi insanlar birbirine karıştırıyor ve farklarını bilmiyorlar, bu yüzden bu tür girişimler ETC’nin duruşunu bulanık hale getirir.

McIntyre ETH-ETC arasında kurulan “peaceBridge” projesi haberlerinin ortaya çıkamsı üzerine yorumlarını yaptı. peaceBridge protokolü akıllı sözleşmeleri kullanarak 2 zincirde de desteklenebilen token’ların basılmasına olanak tanıyor.

ETC Prensipleri

Ethereum Classic, Ethereum’dan 2016 yılında ayrılmıştı. Hack’lenen DAO için ağın geriye sarılmasına karşı gelenler ETC’yi kurdu. Toplamda 6,2 milyon doların çalındığı hack sonrasında ETH kullanıcıların çoğunluğu ağın geri sarılması konusunda hemfikirdi. Ancak sonradan Ethereum Classic adını alan grup Blockchain’in değiştirilemez olduğunu savunuyordu. Bu yüzden DAO kurbanları adına yapılan hard fork’a katılmadılar ve Ethereum Classic’i oluşturdular. ETC ilerleyen zamanlarda destek buldu, birçok borsada listelendi.

Bütün ETC destekçileri McIntyre gibi düşünmüyor. ETC değiştirilemez bir Blockchain yaratma konusunda oldukça ısrarlı, belki de bu yüzden kripto para alanında özellikle Ethereum ve diğer projeler arasında antipatik durabiliyor. Ethereum’dan bazı temsilciler halen Ethereum Classic etkinliklerine katılıyorlar.  2 projenin de kendi yolunda yürüdüğü aşikar yine de iş birliği sağlamaları ufak bir ihtimal olarak ufukta duruyor. Geçmişte Ethereum Vakfı’nın ETC Cooperative’e fon sağladığı dahi biliniyor. Diğer yandan bazılarına göre ETC ve ETH iş birliği ETC’nin bütün fikrine ters düşüyor fakat gelecekte birlikte çalışmaktan başka seçenekleri kalmayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar