X


Ethereum Bir Konuda Daha Bitcoin’i Geçti: ETH ve BTC Fiyatı Etkilenir Mi?

Ethereum’un bir göstergede daha BTC’yi geride bırakması fiyat üzerinde etki yaratabilir. 
16:16
1 Aralık 2020

Ethereum (ETH) 2.0 genesis staker’ları sayesine Ethereum node’larının toplam sayısı bu yıl ikinci kez Bitcoin (BTC) node’larının sayısını geçti.

Ethereum ve Bitcoin Node’ları

Ethernodes.org’a göre, 11.259 Ethereum node’u şu anda aktif durumda ve bu, Bitcoin’in node sayısı 11.136’ya göre kabaca %1’lik bir liderlik göstermesini sağlıyor. Ethereum’un node sayısı en son Eylül başında da Bitcoin’i geride bırakmıştı.

Öte yandan Ethereum node’larının sayısı son iki hafta içinde  yüzde 50’den fazla arttı ve ETH 2.0 depozito sözleşmesinin hayata geçmesinden son yani 15 Kasım’dan 11 gün sonra 8.086’dan yükseldi. Ethereum’un node sayısı böylece 30 Kasım’da Bitcoin’in önüne geçti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Blockchain Center’ın Ethereum ağının Bitcoin’e göre gücünü izleyen “Flippening” endeksine göre, node sayılarındaki artış, endeks kazancını Kasım ayı boyunca yüzde 50.5’ten yüzde 62.4’e çıkardı.

Ethereum Bitcoin’i Geride Bırakıyor

Endekse göre node sayısı, Ethereum’un işlem sayısı ve işlem ücretlerinin yanı sıra şu anda Bitcoin’i geri bıraktığı üçüncü büyük on-chain ölçüm oldu.

Etherscan’den elde edilen verilere göre Bitcoin 24 saat içinde 300.000 işlem gerçekleştirdi, Buna ek olarak Ethereum’un son 24 saat içinde gerçekleştirdiği işlem sayısı 1,2 milyon. Dolayısıyla ETH, bu konuda BTC’den 4 kat daha iyi performans sergilemiş oldu. Ethereum ayrıca son 24 saatte 3.6 milyon dolar değerinde işlem ücreti işlerken, Bitcoin ücretleri 1.4 milyon dolara yaklaştı.

Bunların yanı sıra ETH 2.0’ın beacon zinciri oluşumu, bugün başlıyor. Para yatırma sözleşmesinin başlatılması, ETH sahiplerinin Ethereum’larını stake etme için kilitlemelerine olanak tanıdı ve beacon zincirinin lansmanını başlatmak için gereken 524.288 Ethereum, 24 Kasım’daki son teslim tarihinden sadece saatler önce aşıldı.

Öte yandan Beaconcha.in’e göre, 878.808 Ethereum şu anda depozito sözleşmesine gönderilmiş durumda. Beacon zincirinin oluşumu, parçalama ve risk kanıtı için zemin hazırlayacak.

Ethereum ve Bitcoin Fiyatı

2020 yılı başında bir süre Ethereum fiyat bazında da lider kripto para biriminden daha iyi performans sergiledi. Çünkü hem ETH 2.0 ile ilgili gelişmelerin arka arkaya gelmesi hem de DeFi token’larında yaşanan büyük fiyat artışları Ethereum fiyatını destekledi.

Ancak sonrasında özellikle son haftalarda Bitcoin yeniden liderliği ele aldı ve tüm zamanlar seviyesinin aşmak için emin adımlarla ilerliyor. Hatta Bitcoin bazı borsalarda görülen rekoru aştı. Ama şu anda herkes genel kabul gören 20.000 dolarlık seviyenin aşılması için bekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar