X

ETH ve BNB Rekor Kırarken, Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) Niye Duraksadı?

DOT ve ADA, neden yerinde sayıyor?
23:11
5 Mayıs 2021

Kripto para sektöründeki altcoin sezonu tüm hızıyla devam ediyor ve Ethereum’un (ETH) 3.500 dolara ulaşması bunun devam edebileceğinin işaretini veriyor.

Polkadot ve Cardano Neden Geride Kaldı?

Ethereum‘un hemen arkasında yer alan Binance Coin (BNB) de tam olarak ETH fiyatını takip etmekte. Buna rağmen bir zamanlar yükseliş oranları ile ETH ve BNB’ye bile kafa tutan Polkadot (DOT) ile Cardano (ADA) tam olarak yerine mıhlanmış durumda.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Peki Polkadot ve Cardano’nun yaşadığı sorun veya sorunlar tam olarak neler? Aslında iki projenin de benzer bir sorundan muzdarip olduğu söylenebilir. İlk olarak Polkadot’a bakıldığında ağın en büyük özelliği olarak görülen parachainlerin henüz kesin bir tarihe sahip olmadığı ve belirsizliğin arttığı görülüyor.

Polkadot, Bekleneni Veremedi

Polkadot’un parachain özelliği 2020 yılında piyasaya sürülen ana ağdan sonraki en büyük gelişme olacak ve topluluğun bunu beklediği söylenebilir. İlgili özellik şu an için Rococo test ağında test ediliyor ve bunun tamamlanması ile beraber Polkadot’un gerçek test ağı olarak bilinen Kusama üzerinde kullanıma açılacak. Kusama’nın fiyat yükselişi veya ağdaki geliştirmeler ise Polkadot için fragman olabilir.

Parachainlerin hayata geçirilmesi ile birlikte ise merkezsiz uygulamalar Polkadot ağında resmen kullanıma alınabilecek. Ancak daha önce 2021’in ilk çeyreği olarak belirlenen piyasaya çıkış tarihi ne yazık ki gecikti ve 3 ayın geçmesine rağmen kullanıcılara net bir bilgi verilmedi. Yol haritasındaki bu gecikme ise kullanıcılara endişe vermeye devam ediyor. Bu güncelleme geldiğinde ise Polkadot, altcoin sezonuna kaldığı yerden devam edebilir.

Cardano, Alonzo İçin Bekletiyor

Cardano için de durumun benzer olduğu söylenebilir. Alonzo hard forku olmadan ağda akıllı kontrat kullanımına erişemeyen Cardano, ağustos ayına işaret etmekte. Ethereum ise EIP-1559’a adım adım ilerliyor ve bunun test ağlarında kullanımına başlanması an meselesi.

ADA ise Mary hard forkuna rağmen henüz merkezsiz uygulamalar konusunda ciddi anlamda yol kat etmedi ve yatırımcıların endişesi devam ediyor. Polkadot ve DOT’un bekleyişi ise üçüncü çeyrek geldiğinde sona erebilir ve iki kripto para projesi de ciddi bir yükseliş elde edebilir. Tabii ki bunun için altcoin sezonunun hala devam ediyor olması gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar