reklamı kapat

Eski Kripto Para Madencilik Firmasının CEO’su Tutuklandı!

NiceHash'in eski CEO'su tutuklandı!
19:00
2 Ekim 2019

Önde gelen kripto para madencilik platformlarından birisi olan NiceHash‘in eski CEO’su, ABD tarafından açılan soruşturma nedeniyle Almanya içerisinde tutuklandı. ABD’nin CEO hakkında soruşturma başlatmasına neden olan olay ise, milyonlarca dolarlık birçok soygun yaptığı düşünülen organizasyona üye olduğu şüphesi.

24UR.com isimli Slovenya merkezli haber sitesinin açıkladığı bilgilere göre, Matjaz Skorjanec geçtiğimiz Pazartesi Alman Federal Polis kuvvetleri tarafından tutuklandı. ABD Adalet Bakanlığı da bu yakalanma üzerine anında suçlu iadesi için bir talep oluşturdu.

Matjaz Skorjanec 2008 yılından 2013 yılına kadar Darkode isimli bir siber suç forumunu yönetmekle itham ediliyor. Eski CEO buna ek olarak dünyanın en büyük botnet’lerinden birisi olduğu iddia edilen Mariposa’yı da yaratmakla ve kullanmakla suçlanıyor. ABD ilk olarak 2011 yılında uluslararası bir arama izni çıkarsa da, eski CEO bugüne kadar yakalanamamıştı. ABD Federal Yasalarına göre Skorjanec suçlu bulunması halinde 50 yıla kadar hapis cezası ile karşılaşabilir.

NiceHash Hacklenmesi

Darkode 2015 yılında ABD Adalet Bakanlığı tarafından parçalanmıştı ve bunun 20 ülke ile olan bağı da ortaya çıkarılıp noktalandı. Söz konusu forum aslında dünyanın birçok önde gelen kötü amaçlı hackerının, bir araya gelip yeni saldırılar için talimatlar aldığı ve anlaşmalar yaptığı bir platform görevi görmekteydi. NiceHash firması da kullanıcıların boşta duran CPU güçlerini madencilik için kiralamasına ön ayak olmaktaydı ancak 2017 yılının Aralık ayında yaşanan hacklenme firmaya 63 milyon dolara mal olmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun