reklamı kapat

EOS Blockchain’ini Tamamlama Yarışı Sürüyor

07:00
8 Haziran 2018

Merakla beklenen EOS Blockchain’inin başlatılması biraz gecikti. Bu gecikme iki geliştirici ekibinin rekabetine sahne oldu.

EOS geliştiricilerinin henüz kendi hard fork’larını yapma imkanı bulunmuyor. Bu seferki durum ana ağın henüz başlatılmamış olması. 1 haftada başlatılması planlanan EOS ağı Blockchain‘i hala tamamlanamadı. Geliştiricilerin arasında öne çıkan 2 farklı ekip EOS yazılımının en yaygın kullanılabilecek sürümünü yazmaya çalışıyor. EOS’u 1 yıl süren ICO’su boyunca sürekli geliştiren Block.one alışılagelmişin dışında bir karar alarak dünyadaki bütün kullanıcılara EOS Blockchain’ini başlatma fırsatı sundu.

EOS Blockchain testleri henüz bitmedi, rekabet eden iki ekibin ne kadar kontrol sahibi olduğu ve yarattıkları etkinin büyüklüğü yazılım tamamlandığında belli olacak. İki grup da “blok oluşturucusu” olmayı hedefliyor. Blok oluşturucuları bütün EOS kullanıcıları tarafından yapılan oylama ile seçilecek. EOS’un “gerçek” ağını başlatan ekibin -daha fazla saygınlık göreceği için- seçilme şansının daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan bütün geliştiriciler Blockchain’i başlatmak için rekabet etmediklerini, sadece olaya deneysel yaklaştıklarını söylüyor. Ancak geliştiriciler arasındaki gerilimi fark etmek çok da zor değil. EOS Core adındaki bir organizasyonun parçası EOS Tribe üyesi Steve Floyd rekabeti, “EOS’da insanlar yeteneklerine göre seçilir, tabii ki herkes seçilmek ve ismini duyurmak ister.’’ sözleriyle açıkladı.

İki ekibin yarışı

Ekiplerden bir tanesi başlangıçta EOS güvenlik araştırmaları yapan Ghostbusters (hayalet avcıları) isminde bağımsız bir gruptu. Ekip bazı blok oluşturucusu adaylarının talep etmesiyle sonradan ana ağ Blockchain çalışmaları yapmaya başladı. Ghostbusters geliştirdiği yazılımın deneme sürümünü yayınladıktan sonra ekibin adını EOS Core olarak değiştirdi. EOS Core geliştiricileri Ethereum’a büyük yatırım yapmış kişilerin EOS’un başarılı olmasını istemediklerini düşünüyor, bu yüzden EOS Core geliştirmelerde daha çok güvenliğe odaklanıyor.

Diğer ekip “Bios Boot’’ EOS Core’un adil bir tanıtım yapmadığını savunuyor çünkü EOS Core tanıtımı Bios Boot yazılımının güvenli olmadığını ima ediyor. Bios Boot ekibinin üyesi ve blok oluşturucusu adayı EOS Kanada CEO’su Marc-Antoine Ross Coindesk’e yaptığı açıklamada “Onların çok fazla küçümseyici olduklarını düşünüyoruz.’’ ifadesine yer verdi. Ross’a göre EOS Core uzun zamandır yazılımını onaylatmadı ve yazılımı açık kod olarak geliştirmiyor. Bu yüzden diğer kullanıcıların çalışmadan pek haberi olmuyor. Floyd bu iddialara karşılık olarak, EOS Core yazılımının birkaç aydır görmezden gelindiğini ve yeni kabul görmeye başladığını kaydetti.

Diğer yandan rekabetin EOS’a genel olarak faydalı olacağını söyleyebiliriz. Hangi ekip başarılı olursa olsun Blockchain başlatıldığında bütün ekipler ortak bir kodu geliştirecek olması EOS’u ileriye taşıyabilir.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun