X


Elektrik Şirketinin Başı Belada: 7,7 Milyon Dolarlık Bitcoin İsteniyor

Bitcoin fidyesi istenen şirket bunu ödeyebilecek mi?
12:07
10 Eylül 2020

Pakistan’ın en büyük elektrik ve enerji sağlayıcılarından birisi olan K-Electric, Pakistan’ın en büyük şehirlerinden birisi olan Karaçi’nin de tek enerji sağlayıcısı konumunda. Yakın zamanda büyük bir fidye yazılım saldırısına maruz kalan Karaçi, şimdi ise 7,7 milyon dolarlık Bitcoin talebiyle karşı karşıya kaldı.

Siber güvenlik sitesi Bleeping Computer tarafından aktarılan bilgilere göre firmanın ülke içerisinde 2,5 milyondan fazla müşterisi var ve buna rağmen şu an için faturaların dağıtımı konusunda sıkıntı yaşanıyor. Hem normal faturalandırma hem de online faturalandırma sistemleri ele geçirilen K-Electric, bu fidyeyi ödemezse sistemlerine asla ulaşamayacak gibi gözüküyor.

K-Electric, Bitcoin Fidyesinin Kurbanı Oldu

Saldırı 7 Eylül tarihinde K-Electric mühendisleri tarafından tespit edildi ancak şehrin elektrik dağıtım altyapısına zarar verilmediği açıklandı. Yayınlanan bildiriye göre saldırganlar “NetWalker” virüsünü kullanarak sisteme sızdı. Söz konusu virüs 2019 yılında özellikle Microsoft Windows tabanlı Office, Word ve Excel uygulamaları aracılığıyla bilgisayarlara bulaşmaktaydı.

NetWalker bilgisayara bir kere bulaştıktan sonra kurbanların bilgisayarındaki verileri şifreliyor ve dosya erişimini kapatıyor. Aynı adımları uygulayan saldırganlar ilk başta 3,8 milyon dolarlık ödeme talep etti. Saldırganların mesajının devamında 15 Eylül tarihine kadar ödeme yapılmaz miktarın 7,7 milyon dolar olacağı belirtildi.

Aslında kripto para sektöründe hack ve dolandırıcılık olayları çok fazla olsa da Bitcoin fidyelerinin son dönemde popüler olduğu söylenebilir. Bu durum gerçekten de ciddi bir tehlike arz etmeye başladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar