X


El Salvador’da Önemli Ortaklık! Bankacılık Devi Bitcoin Ödemeleri İçin Flexa İle Ortaklık Kurdu

Bancoagrícola, krediler ve kredi kartları gibi ödemelerde bankanın ağındaki Bitcoin'i kabul etmek için Flexa ile birlikte çalışacak.
20:36
9 Eylül 2021
El Salvador'da Önemli Ortaklık! Bankacılık Devi Bitcoin Ödemeleri İçin Flexa İle Ortaklık Kurdu

El Salvador geçtiğimiz günlerde, Bitcoin‘in tüm ülkede benimsenmesi için oldukça büyük bir adım attı. Ayrıca bugün gelen başka bir habere göre de El Salvador‘un en büyük finans kurumu olan Bancoagrícola, dijital ödeme ağ geçidi Flexa ile ortaklık kurduğunu duyuru.

Ortaklık Bitcoin Benimseme Politikasını Güçlendirmeyi Hedefliyor

Bugün yapılan açıklama ile dijital ödeme ağ geçidi Flexa, El Salvador’un en büyük bankası olan Bancoagrícola ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu iki şirket, aralarında kurulan ortaklık ile birlikte ülkenin Bitcoin benimseme politikasını güçlendirmeyi hedefleniyor.

Flexa tarafından Perşembe günü yapılan bir duyuruya göre, Bancoagrícola, perakende ve ticari müşteriler de dahil olmak üzere bankanın müşterileri için Bitcoin (BTC) transferlerini etkinleştirmek için kripto para ödeme ağıyla bir anlaşma imzaladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ortaklığın bir parçası olarak, Bancoagrícola müşterileri, Flexa veya Chivo ve Éclair gibi diğer Lightning Network özellikli cüzdanlar aracılığıyla ABD doları cinsinden kredi kartı ödemeleri yapabilecekler. Yapılan açıklamaya göre, bu ödemeler herhangi bir ek ücret almayacak ve diğerlerinin yanı sıra kredileri ve ticari malları da kapsayacak.

BTC Kabul Eden Şirketlerin Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

Bancoagrícola’nın Flexa ile ortaklığı, Bitcoin’in resmi olarak El Salvador’da yasal ihale haline gelmesinin hemen ardından gerçekleşti. McDonald’s satış noktalarında ödeme olarak BTC’yi kabul ettiğini bildirmesiyle birlikte El Salvador’daki perakendeciler de Bitcoin’i kabul ettiğini duyurmaya başladı.

El Salvador’un Bitcoin benimseme politikası başarılı olursa, ülkenin başkanına göre MoneyGram ve Western Union gibi küresel para hizmeti sağlayıcıları yılda 400 milyon dolara kadar zarar edebilir.

Öyle ki havale işlemleri El Salvador’un gayrisafi yurtiçi hasılasının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Yalnızca 2020 yılında nüfusun %70’inin denizaşırı ülkelerden havale yoluyla para aldığı raporlara yansıyor.

Ağustos ayında, Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası veya CABEI, Bitcoin’i yasal ihale olarak benimsemenin bölgedeki havaleleri olumlu yönde etkileyebileceğini belirtti. O sırada CABEI, ülkeye BTC’nin benimsenmesi için teknik bir çerçeve oluşturmanın yanı sıra uluslararası kara para aklamayla mücadele standartlarına uyum konusunda yardım sözü verdi.

El Salvador’un Bitcoin Yasası, ülke nüfusunun çoğunluğunun harekete karşı olduğu bildirildiğinden muhalefetsiz değil. Uluslararası Para Fonu gibi küresel finans kuruluşları da Bitcoin’i ulusal para birimi olarak benimsemeye karşı uyardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar