El Salvador Başkanı Nayib Bukele, 21 Bitcoin Daha Aldıklarını Duyurdu!

El Salvador, 1 milyon dolar karşılığında 21 Bitcoin daha satın aldığını duyurdu.
11:25
22 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter’da ek bir Bitcoin alımı yaptıklarını duyurdu. El Salvador, 1 milyon dolar değerinde 21 BTC satın aldı.

El Salvador, Bitcoin Satın Almaya Devam Ediyor

Birçok küresel finans kuruluşunun çeşitli uyarılarına karşın Eylül 2021’de lider kripto para birimi Bitcoin’i ülkenin yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador, süreç içerisinde kademeli olarak çeşitli miktarlarda Bitcoin satın aldı. Bu süreçte El Salvador, Chivo cüzdanında da çeşitli teknik problemler yaşadı. Ancak geçici teknik problemlerin kısa zamanda çözüldüğünü ifade eden El Salvador Başkanı Nayib Bukele, gerekli adımların atılacağından bahsederken aynı zamanda kısa bir süre önce bir Bitcoin şehri inşa edeceklerini de duyurdu.

El Salvador Bitcoin'deki (BTC) Düşüşü Fırsat Bildi! 150 Bitcoin Daha Satın Aldı

El Salvador Bitcoin’deki (BTC) Düşüşü Fırsat Bildi! 150 Bitcoin Daha Satın Aldı

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi, zaman içerisinde Uluslararası Para Fonu (IMF) da dahil olmak üzere birçok finans kuruluşundan yoğun eleştiri aldı. Üstelik bu eleştiriler, yalnızca finans kuruluşları ile sınırlı kalmadı. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin de potansiyel risklere dikkat çekerek Salvadorluların çeşitli mağduriyetler yaşayabileceğini dile getirdi.

Bitcoin’de Güncel Görünüm

21 Aralık gününü ilk saatlerinde yukarı yönlü bir ivme kazanarak 45.000 dolar fiyat seviyelerinden 48.700 dolar fiyat seviyelerine kadar yükselen Bitcoin, kaydettiği yükselişlere 22 Aralıkta da devam etti. Lider kripto para birimi Bitcoin, gerçekleştirdiği bu değer artışlarının ardından 49.000 dolar fiyat seviyelerinin üzerinde işlem görmeye başladı.

Özellikle son dönemlerde ekosistem bazlı gelişmeler ve Bitcoin’deki yukarı yönlü ivme ile birlikte “Bitcoin korku ve açgözlülük endeksinde” de görüleceği üzere kripto para piyasasındaki korku ve endişenin bir miktar azalmasına neden oldu.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar