reklamı kapat

Düzenleyici Kuruluşlar Bitstrade’in Faaliyetlerini Durdurdu

12 Şubat 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Birleşik Devletler’in New Jersey eyaletinde faaliyet gösteren yerel düzenleyiciler, kripto para yatırım platformu Bitstrade’i eyalet sınırları içerisinde faaliyet göstermekten men ettiklerini duyurdular. Düzenleyiciler bu uygulamaya gerekçe olarak platformda gerçekleşen “hileli” faaliyetleri gösterdiler.

Düzenleyici kurum yayınladığı bir basın açıklaması aracılığıyla, Bitstrade platformunun New Jersey eyaletinde menkul kıymet sunma yetkisinin bulunmadığı konusunda yatırımcıları uyardı. Ayrıca bu açıklamada, işlemlerine yönelik gerekli bilgileri sağlamadığı için platformun “yasaları ihlal ettiğine” de işaret edildi.

New Jersey eyaletinde çalışmalarına devam eden Tüketici İşleri Bölümü tarafından bu uygulamaya yönelik yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bitstrade platformunun, yatırımcılara yüzde ona kadar getiri garantisi vererek kayıtsız menkul kıymetler sunduğu ve böylece ülkenin menkul kıymetler yasasına uymadığı kurumumuzca tespit edilmiştir. Bitstrade New Jersey eyaleti sınırlarında menkul değer satabilen kurumlar arasında kayıtlı değildir.”

Platformun sağlaması gerektiği önemli bilgileri sağlamamasına ilişkin yapılan açıklamalar ise şu şekilde:

“Süreç ile ilgili olan memurların ismi, merkez ofisin adresi, Bitstrade’in finansal durumuyla ilgili bilgiler, Bitstrade Yatırım’ın sahip olduğu riskler ve Bitstrade’in yatırımcının parasını nasıl kullandığı gibi bilgiler de dahil olmak üzere yatırımcılara açıklanması gereken bilgilerin sunulmadığı görülmüştür.”

Bu gelişmelerden birkaç hafta önce AriseBank adlı bir kripto para bankasının Texas eyaletindeki işlemlerinin durdurulmasına ve bölge sakinlerine hizmet vermemesine hükmedilmişti.

Öte yandan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC) gibi ulusal düzeydeki düzenleyici kuruluşlar, ICO’lar ve kripto para sektöründeki benzer faaliyetler konusunda tedbiri elden bırakmıyor.

Bu konuya ilişkin düzenlemelerin konuşulduğu özel bir toplantı esansında her iki kurumun başkanı da “kripto para piyasalarını dolandırıcılık faaliyetlerinden ve suistimal edilmekten korumaya” yönelik arzularını ifade ettiler.

Son olarak Tüketici İşleri Bölümü müdür vekili Shran Joyce, New Jersey eyaletinde gerçekleştirilen hamleye ilişkin şu ifadeleri kaydetti:

“Kripto paraların neredeyse imzasız olmaları ve yatırımcıların kayıplarını tazmin ettirebilmeleri için başvurabilecekleri bir yerin bulunmayışı Bitstrade platformunu tecrübesiz yatırımcılar için daha da zararlı hale getiriyor.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.