Dünyaca Ünlü Kripto Para Borsasının SEC Savunması!

Önde gelen bir kripto para borsasının CEO'su ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na karşı davalara savunmasının hazır olduğunu belirtti.
01:00
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, ABD kripto para borsasının sunduğu staking hizmetlerinin menkul kıymet olmadığını ileri sürdü.

“Coinbase Savunmaya Hazır!”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) rakip kripto para borsası Kraken’in, staking hizmetini kapatmasının hemen ardından Brian Armstrong, Coinbase’in ihtiyaç duyulması halinde staking hizmeti için yasal bir savunma yapacağını belirtti. Şirket açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Coinbase’in staking hizmetleri menkul kıymetler değildir. Gerekirse bunu mahkemede seve seve savunuruz.

Geçtiğimiz hafta içerisinde SEC’in Kraken’e karşı yapılan eylemlerin ardından kripto para borsası Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, mevcut ABD yasalarının staking’in bir menkul kıymet olmadığını öne sürdüğünü savundu. Paul Grewal açıklamalarında şunları söyledi:

Stake etme programı, ABD Menkul Kıymetler Yasası veya SEC’in bir yatırım sözleşmesinin menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için kullandığı Howey testi kapsamında bir menkul kıymet değildir… Staking, Howey testinin dört unsurunu karşılamıyor: para yatırımı, ortak girişim, makul kar beklentisi ve başkalarının çabaları.

“Riskli Varlıklara Yönelim!”

Popüler kripto para borsası Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal ayrıca menkul kıymetler yasasının staking’e uygulanmasının ABD’li yatırımcıları olumsuz etkileyebileceğini ve muhtemelen onları daha riskli yargı bölgelerine yönlendirebileceğini ileri sürdü.  Uzman isim konu hakkında son olarak şunları belirtti:

Menkul kıymetler yasasının amacı, bilgi dengesizliklerini düzeltmek. Ancak, tüm katılımcılar blok zincirine bağlı olduğundan ve aynı bilgilere eşit erişime sahip bir kullanıcı topluluğu aracılığıyla işlemleri doğrulayabildiğinden, stake etmede bilgi dengesizliği yok. Menkul kıymetler yasasını staking gibi bir sürece dahil etmeye çalışmak tüketicilere hiç yardımcı olmuyor. Bunun yerine, gereksiz yere agresif yetkiler, ABD’li tüketicilerin ABD’deki temel kripto hizmetlerine erişmesini engelleyecek ve kullanıcıları offshore, düzenlenmemiş platformlara itecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar