Endeksler ve Güncel Veriler, Kripto Yatırımcılarına Hangi Yönü İşaret Ediyor?

Piyasa duyarlılığını ölçmeyi amaçlayan "Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi" gün içerisinde yapılan son ölçümlerde 50 seviyesi ile nötr bölgede ölçüldü.
23:01
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası, geçen hafta yaşanan gelişmelerin ardından yakaladığı düşüş yönlü ivmeyi bugün öğlen saatlerinde bir ölçüde tersine çevirdi. Gün içerisinde ABD yıllık ve aylık enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Bitcoin (BTC), yönünü yeniden yukarı çevirdi ve kaydettiği son değer artışlarının ardından yeniden 22.000 dolar seviyelerini geride bıraktı.

Kripto Para Piyasası Yükselişe Geçti

Geçen hafta düşüş yönlü bir ivme yakalayan ve Paxos’un BUSD ihracının durdurulacağını açıklaması ile birlikte değer kayıplarına hız kazandıran kripto para piyasası, gün içersinde öğlen saatlerinde yeniden yükselişe geçti. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kaydettiği son değer artışları ile birlikte yeniden 22.000 dolar fiyat seviyelerini aştı. Ethereum (ETH) ise son yükselişlerin ardından 1.557 dolar seviyelerinden işlem görmeye başlarken, CoinMarketCap verilerine göre kripto para piyasasının toplam değeri de 1 trilyon doları geride bıraktı. Coinglass verilerine göre son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde ortalama 85 milyon dolarlık short ve long pozisyon likide oldu.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, Nötr Seviyelerinde

Lider kripto para birimindeki bu yükseliş, piyasadaki çoğu altcoin’in de yönünü yeniden yukarıya çevirmesine neden oldu. Öte yandan CoinMarketCap verilerine göre ise piyasa değeri en yüksek ilk 100 kripto para birimi arasında, son 24 saatte en yüksek oranlı değer artışı kaydeden kripto para birimleri AGIX, RNDR, IMX, GRT, GMX ve FTM oldu. Öte yandan piyasa duyarlılığını ve Bitcoin yatırımcılarının eğilimini ölçmeyi amaçlayan “Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi” ise gün içerisinde en son yapılan ölçümde 50 seviyesi ile nötr bölgede kaldı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar