X


Dünya Ticaret Örgütünden Kripto Para Açıklaması

Dünya ticaret örgütü geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir raporda Blockchain teknolojisini ve kripto paraları öven ifadelere yer verdi.
12:00
8 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünya Ticaret Örgütü (WTO) geçenlerde yayımladığı bir raporla kripto para kullanıcılarının ve finansal alanda gerçekleşen inovasyonları yakından takip eden tüm kullanıcıların dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı. Blockchain teknolojisinin ve özellikle Ripple’ın dünya finansal sistemine damga vuracağını ifade eden örgüt kripto severlerin yüzünü güldürdü.

“Dünya Ticaretinin Geleceği” başlıklı rapor oldukça geniş bir kapsama sahip. WTO raporda dijital teknolojilerin küresel ticareti nasıl dönüştürdüğünü derinlemesine incelemiş. Söz konusu raporda Blockchain teknolojisinin sahip olduğu potansiyelin altı ısrarla çiziliyor. Rapora göre bu yeni teknoloji “ticaret yapma şeklimizi, kimin ticaret yaptığını ve ticareti yapılan şeyi değiştirebilme” potansiyelini elinde bulunduruyor.

Raporda dikkat çeken noktalardan birisi de piyasadaki en değerli üçüncü kripto para Ripple’a yönelik yapılan vurgu. Dünya Ticaret Örgütü Ripple’ı finansal kurumlar tarafından kullanılan para taşıma yöntemlerini kökünden değiştirebilecek bir şirket olarak tanımlıyor. Raporda bu konuya ilişkin şu ifadelere yer veriliyor:

Ripple dağıtık defter platformu aracılığıyla mevcut bankacılık modeline üstün gelme kabiliyetine sahip. Şirket bankalara yalnızca saniyeler içerisinde ve oldukça düşük bir masrafla fonlarını farklı para birimlerine dönüştürme olanağı veriyor.

Dünya Ticaret Örgütü son raporunda yalnızca Ripple’ı övmüyor. Blockchain teknolojisinin sahip olduğu benzersiz özelliklere vurgu yapan örgüt bu teknolojinin kullanıcılarına sunduğu avantajlara dikkatleri çekiyor. Bitcoin ve Ethereum gibi piyasa öncülerinden de bahseden WTO bu platformların sahip olduğu güvenli yapıya vurgu yapıyor. Ölçeklendirme meselesine atıfta bulunan örgüt ancak mevcut sorunlar çözülürse Visa gibi ödeme sistemlerinin alt edilebileceğini ifade ediyor.

Kaynak: Dailyhodl

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar