Doların Ateşinin Sönmesiyle Türk Lirası Bitcoin Karşısında Değer Kazandı

Geçtiğimiz günlerde dolar kurunun yükselmesine Bitcoin de kayıtsız kalamamıştı.
15:00
17 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün telekonferans yoluyla 6 bini aşkın yabancı yatırımcıyla görüştü. Türkiye’nin kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinin görüşüldüğü konferansın ardından Türk Lirası, dolar ve Bitcoin karşısında değer kazandı.

ABD-Türkiye arasındaki gerilimin iyice arttığı günlerde Bitcoin/TL paritesi 45.382 TL seviyesine ulaşmıştı. Geçtiğimiz hafta ABD hükümeti, Türkiye’den alınan çelik ve alüminyumda geçerli vergi tarifelerini iki kat arttırdığını duyurmuş bunun sonucunda dolar/Türk Lirası 7,11 seviyesine yükselmişti.

Geçtiğimiz çarşamba günü Katar Emiri El-Sani ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bir görüşme gerçekleşti. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolarlık doğrudan yatırım yapacağı belirtildi. Böylece yıl başından beri %80’e yakın değer kaybına uğrayan Türk Lirası atılan adımlar sonucu geçtiğimiz birkaç gün içerisinde %6 değer kazandı ve rahat bir nefes aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) attığı adımlarla Türk Lirası’nın değer kaybetmesi önlendi. Hafta başında SWAP işlemlerine bazı sınırlandırmalar getiren BDDK böylece yurt içi bankaların TL verip döviz aldıkları takas işlemlerine müdahale etti.

Alman ekonomist Holger Schmieding  Guardian’a verdiği röportajda Türkiye’nin hızlı ve ustaca bir hamleyle ekonomik bunalımdan kurtulabileceğini belirtmişti.

Son günlerde ABD ile Türkiye arasındaki rahip Brunson krizi henüz daha çözülebilmiş değil. Dünkü kabine toplantısında Türkiye’nin iyi bir dost olmadığını kaydeden Trump, gece saatlerinde ise Twitter üzerinden Türkiye’ye yönelik çirkin paylaşımlarda bulundu.

Geride bıraktığımız hafta içerisinde Türk Lirasının dolar karşısında yaşadığı değer kaybıyla birlikte Türkiye’deki kripto para borsalarının işlem hacminde de %150’lik bir artış yaşanmıştı. Öyle ki kripto para piyasaları kan kaybetmeye devam ederken Bitcoin ülkemizde yedi ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar