Erkan Öz Ekonomik Bunalımdan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenleri Listeledi

Özet

  • Asya'daki borsaların gece saatlerinde açılmasıyla birlikte sadece dolar değil kripto paralar da yukarı yönlü bir reaksiyon gösterdi. Gün içerisinde 39 bin ile 40 bin TL bandında seyreden Bitcoin, gece geç saatlerde 41.500 TL seviyesine ulaştı.
14:45
13 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Türkiye ekonomisi ABD’yle yaşanan kriz sonrası zor günler geçiriyor. Geçtiğimiz haftayı 6,4 bandında kapatan dolar/TL’nin yükselişi elde ettiğimiz güncel verilere göre henüz durdurulabilmiş değil. Türk Lirası, Asya’daki borsaların gece saatlerinde açılmasıyla birlikte dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Tüm Türkiye hatta dünya merakla piyasaların açılmasını ve Türk Lirası’nın vereceği reaksiyonu bekliyordu.

Asya’daki borsalar 22:00 itibariyle işleme açıldı. Dolar 7,16’dan işlem görürken Euro ise 8,10 bandını geçti. Her ne kadar hükümet tarafından önleyici adımlar atılsa da bu pek de etkili olmadı. Gece geç saatlerde Cumhurbaşkanlığı’ndan da konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

Türkiye bir ekonomik savaş vermektedir. Ekonomik savaşı millet ve devletle birlikte kazanacağız. Mevduatlara el konulacak diye bir açıklama yapılmadı. Piyasaları tedirgin etme çabaları kabul edilemez.

Yine aynı saatlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu SWAP işlemlerine sınırlama getirildiğini şu ifadelerle duyurdu:

Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal öz kaynaklarının %50’sini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Türk kripto para topluluğunun sevilen ve önde gelen isimlerinden Erkan Öz, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan kurtulması için yapılması gerekenleri yorumladı.

Türk Lirası gece geç saatlerde değer kaybetmeye devam ederken aynı zamanda Twitter gündeminde de yer edinmeyi başardı. Cornell profesörü Emin Gün Sirer ve Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin Türk Lirasını tartıştı. Tüm bu gelişmeler ardı ardına yaşanırken Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ekonomiyle ilgili manipülatif haber yapanlarla ilgili inceleme başlattığını duyurdu.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI