Vitalik Buterin Ve Emin Gün Sirer TL’deki Düşüşü Tartıştı

Dünyaca ünlü profesör Emin Gün Sirer ve Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin Twitter'da TL'nin son durumunu tartıştı.
01:43
13 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para dünyasının saygın isimlerinden dünyaca ünlü Cornell profesörü Emin Gün Sirer Twitter’da Türk Lirasının durumunu değerlendirdi. Vitalik Buterin sohbete katılarak Sirer’le Türk Lirasını tartıştı.

Sirer, Andres Garcia’nın Türk Lirasıyla ilgili tweet dizisini paylaşıp “Türk Lirası ani bir düşüş yaşıyor” yorumunu yaptı. Ardından şu tweet’leri attı:

TRY 6.28/USD’den 7.18/USD’ye çıktı. İtibari para işi zordur. Onu çatallayamazsınız, başka bir ülkeden kod kopyalayamazsınız veya sosyal medya trollerini devreye sokamazsınız. İşin aslı, bağımsız bir merkez bankasının becerikli yönetimine ihtiyacınız vardır.

Öte yandan, eğer tasarruf hesabında size sunulan %0,00001 (veya daha çok sıfırlı) bir faiz oranı sizi tatmin etmiyorsa, Türk bankaları %4,7 yıllık faiz vadediyor. Erdoğan’ın sermaye kontrol riskini taşıyorsunuz. Zor seçim 🙂

Sirer’in son yazdığına Vitalik Buterin şu cevabı verdi:

TRY cinsinden %4,7 faiz mi? TRY’nin USD karşısında (en az) yıllık %4,7 düşmeye devam etmesi yalnızca bir tahminden ibaret değil mi?

Sirer Buterin’e şöyle karşılık verdi:

USD cinsinden depozitlerde %4,7 yıllık faiz, ödemesi de USD ile. Aslında kötü bir anlaşma sayılmaz, sermaye kontrollerinin parayı kapana kıstırma ve ileri bir tarihte, hükümetin belirlediği bir değişim oranından parayı zorla likidite etme ihtimali hariç.

Buterin’in buna cevabı şu oldu:

Aaaah, şimdi anladım.

> Yatırımcılar şu anda Türkiye merkez bankasının TL’deki serbest düşüşü durdurmak için Erdoğan’ın taleplerini reddedeceğinden ve gösterge oranında %17,75’lik ciddi bir artış açıklayacağından korkuyor. Eek!

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar