X


Dolar, Enflasyon ve Bitcoin: Enflasyon Artmasına Rağmen BTC Fiyatını Ne Baskılıyor?

Enflasyonun artmasının genel itibari ile Bitcoin fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülüyor. Ancak şu anda BTC baskılanıyor. 
14:00
11 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Uzman ekonomistler uzun zamandır tüm piyasaları bir krizin beklediğini, enflasyonun tüm dünya çapında artacağını ve bir ekonomik kriz yaşanabileceğini dile getiriyordu. Ancak koronavirüs salgının ortaya çıkması, ekonomistlerin bu görüşlerinin beklenenden daha hızlı bir şekilde oluşmasına sebep oldu.

Bu noktada, koronavirüs pandemisinin ilk etkilerinin görülmesi ile birlikte 2020 Mart’ında yaşanan ve tüm piyasalarda görülen büyük düşüşten Bitcoin ve kripto para birimleri de paylarına düşeni aldı. Ancak bu düşüş sonrasında kripto para birimleri ciddi bir artış yaşadı ve hemen hemen tüm kripto para birimleri rekor tazeledi. Peki bu durumun arkasındaki sebep neydi?

Enflasyon ve Bitcoin İlişkisi

Bitcoin özünde deflasyonist bir para birimi olarak tasarlandı. Çünkü Bitcoin sınırlı bir arza sahip, bu arzın ne kadar olduğu biliniyor ve ne zamana kadar piyasaya yeni Bitcoin sürüleceği önceden planlanmış durumda.

Dolayısıyla merkez bankalarının piyasaya sürekli para sürmesi ile oluşan enflasyonun Bitcoin’de görülmemesi bekleniyor. Nitekim 2009 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana BTC deflasyonist özelliğini koruyor.

Öte yandan enflasyon bir ülke para biriminin değer kaybetmesi yani vatandaşların alım gücünün düşmesi olarak değerlendirilebilir. Bu durumda insanlar varlıklarının değerini korumak için farklı yatırım araçlarına yöneliyorlar ve son 10 yılda Bitcoin’in altından bile daha iyi bir değer saklama aracı olduğu görülüyor. Dolayısıyla ülkelerde enflasyonun yükselmesi Bitcoin fiyatını pozitif etkiliyor.

Dolar, Bitcoin ve Enflasyon

Peki, neden doların enflasyon verileri Bitcoin’i bu kadar etkilerken, Türk Lirası gibi diğer ülke para birimlerinde görülen enflasyon Bitcoin fiyatını dolar kadar etkilemiyor? Bu sorunun yanıtı aslında çok basit: Çünkü dolar dünyanın rezerv para birimi olarak görülüyor. Dolayısıyla tüm dünyanın kullandığı, işlemlerini yaptığı, alım satımlarını gerçekleştirdiği dolardaki enflasyon, tüm dünyada kullanılan Bitcoin üzerinde daha etkili oluyor.

Bunlara ek olarak son yapılan açıklamalara göre ABD dolar enflasyon oranını %6,8 açıkladı. Bu oran son 40 yılda görülen en yüksek oran olarak da tarihe geçti. Bu açıklamanın ardından Bitcoin fiyatı anlık olarak 50.000 dolara iğne atsa da sonrasında 48.000 dolar seviyelerine geri çekilme yaşandı. Çünkü önümüzdeki hafta FED toplantısı gerçekleşecek ve bu toplantıdan çıkacak kararlar fiyatı şu anda baskılıyor.

Eğer FED enflasyonu düşürmek için çeşitli adımlar atacağını açıklarsa ve bu açıklamalar yeterince tatmin edici olursa Bitcoin fiyatı bir süre daha yatay seyredebilir ya da düşüş yaşayabilir. ancak eğer FED’in açıklamaları piyasaları tatmin etmezse bu sefer enflasyonun daha fazla artması endişeleri oluşacağı için yatırımcılar Bitcoin’i enflasyondan korunmak için bir liman olarak değerlendirebilir ve BTC fiyatında artışlar görülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar