Dogecoin’de Olağandışı Hareketlilik: 90 Milyon Dolara Dayandı!

Dogecoin'in (DOGE) geçen hafta yüzde 90'ın üzerinde yükselmesiyle binlerce yatırımcı tasfiye oldu. Bu da altcoin'deki yatırımcı tasfiyesinde büyük bir hareketliliğe neden oldu.
09:15
31 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçen hafta yüzde 90’ın üzerinde yükselen Dogecoin‘de (DOGE) hafta sonu boyunca alım satımı etkinliğinin arttığı ve bunun sonucunda vadeli işlemlerde yatırımcısını en fazla likidite eden kripto paralardan birine dönüştüğü görüldü.

DOGE’da Olağandışı Hareketlilik

Elon Musk’ın Twitter’ı resmen satın aldığının duyurulmasıyla birlikte Dogecoin vadeli işlemlerinde volatilite artarken ve bunun sonucunda sert fiyat hareketleri görülürken, en büyük köpek temalı kripto para geçen hafta Cuma gününden beri binlerce yatırımcının likidite olmasına neden oldu. Veriler, yatırımcıların likidite edilen pozisyonlarının büyüklüğünün 89 milyon doların üzerinde olduğunu gösteriyor. Bu rakamın yaklaşık 52 milyon doları DOGE’da short pozisyon alan yatırımcılardan, başka bir deyişle altcoin‘in düşeceğini düşünerek bahse giren yatırımcılardan geldi.

Tasfiyeler, bir kripto para borsasının başlangıç teminatının kısmen veya tamamen kaybetmesi nedeniyle bir yatırımcının kaldıraçlı pozisyonunun zorla kapatılmasıyla meydana gelir. Bu durum, bir yatırımcının kaldıraçlı bir pozisyon için teminat gereksinimlerini karşılayamaması yani pozisyonunu açık tutmak için yeterli fona sahip olmaması durumunda gerçekleşir.

Ayrıca, Dogecoin’de yatırımcı pozisyonlarının likidasyonlarının son 24 saatte 27 milyon doların üzerine çıkarak tüm kripto paralar arasında en yüksek seviyeye ulaştığını da not etmek gerekiyor. Genellikle en yüksek tasfiye rakamlarının görüldüğü Ethereum (ETH) ve Bitcoin‘de (BTC) ise nispeten daha düşük, sırasıyla 14 milyon dolar ve 12 milyon dolarlık yatırımcı tasfiyesi söz konusu.

Geçen hafta Cuma günü yaklaşık 0,07 dolardan işlem gören Dogecoin’in Pazar sabahı 0,15 dolara kadar yükselerek değerini iki katına çıkarması altcoin’de short pozisyon alan trader’ların tasfiyesine katkıda bulunmuş gibi duruyor. DOGE fiyatı yazım sırasında bir miktar geri çekilmeyle 0,1227 dolardan işlem görüyor.

Bugün itibariyle Dogecoin vadeli işlemlerinde yaklaşık 647 milyar dolarlık açık pozisyon bulunuyor. Bu değer, açık faiz ya da bekleyen ve henüz bir dengeleme işlemiyle likide edilmemiş sözleşme sayısının değerini yansıtmaktadır.

Elon Musk ve Dogecoin İlişkisi

Öte yandan Dogecoin’in zincir üstü (on-chain) işlemleri de geçen hafta günde 25 binin üzerine, bugün sabah saatleri itibariyle ise 37 binin üzerine çıkmış durumda.

Ünlü milyarder Elon Musk, kendisi hakkındaki duyarlılığın bir göstergesi haline gelen DOGE‘nin önemli bir destekçisi oldu. Girişimcinin altcoin hakkında doğrudan veya dolaylı yoldan yaptığı açıklamaları Dogecoin fiyatını sürekli olarak etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar