Dikkat! 30 Yıllık Tecrübe ABD’deki Gerçek Tabloyu Paylaştı! İşte Bitcoin’de Beklenen Seviye!

Bitcoin (BTC) ve hisse senetleri 2022'de büyük darbe alırken, önde gelen bir ekonomist en kötü senaryonun henüz yaşanmadığını iddia ediyor.
12:25
2 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) ve hisse senetleri 2022’de büyük darbe alırken, önde gelen bir ekonomist en kötü senaryonun henüz yaşanmadığını iddia ediyor.

Ateşli Tartışma: Enflasyon Gerçekten Düşüyor mu?

Ekonomist Peter Schiff, ABD dolarının 2023’te “şimdiye kadarki en kötü yıllarından birini” geçireceğini tahmin ederek enflasyon sorununun “çok daha kötüye gitmek üzere” olduğu uyarısında bulundu. Uzmana göre, borsa bu yıl en kötü performans gösteren piyasalardan biri olacak.  Altın tutkunu Peter Schiff, bugün ABD ekonomisi, Bitcoin, dolar ve borsa hakkındaki 2023 tahminlerini bir dizi tweet ile paylaştı. Stratejiste göre, ABD dolar endeksi güçlü bir yıl geçirmiş olabilir, ancak 2022’yi Kasım ayındaki yüksek seviyesinden %10 düşüşle altı ayın en düşük seviyesinde bitirdi.

Bu zayıflık, doların şimdiye kadarki en kötü yıllarından birini yaşayacağı 2023’te muhtemelen devam edecek. Ayrıca enflasyon sorunu çok daha kötüye gitmek üzere.  Schiff, geçen hafta CNBC‘de ekonomik görüşünü paylaşan Wharton Üniversitesi’nin finans profesörü Jeremy Siegel’i iyimserliği nedeniyle eleştirdi. Schiff’e göre, Jeremy Siegel yanılıyor. Siegel “düşen emlak fiyatlarının enflasyon tehdidinin bittiği anlamına geldiğini düşünüyor.  Schiff, kira, gıda, sigorta, vergiler, kamu hizmetleri ve araç  fiyatlarının artmaya devam edeceğini savundu. Borsa ile ilgili olarak Schiff şunları tahmin etti:

2022’de borsanın en kötü performans gösteren sektörlerden biri oldu. Küresel ekonomideki belirsizlik nedneiyle 2023’te de muhtemelen en kötü performans gösteren piyasalardan biri olacak.

Bitcoin, Bu Seviyeye Düşecek!

Schiff defalarca ABD ekonomisi ve doların düşmesi konusunda uyardı. Ekim ayında, ABD’nin geri ödeyemeyeceği artan ulusal borç konusunda uyarıda bulundu. Uzman, “felakete gidiyoruz,” diye uyardı. ABD’nin şu anda 2008’de sahip olduğundan çok daha fazla borcu var. Sonuç olarak temerrütler başladığında bu çok daha büyük bir kriz olacak. Ekonomist ayrıca, Federal Rezerv‘in son eylemlerinin piyasa çöküşlerine, büyük bir mali krize ve ciddi bir durgunluğa yol açabileceğini tahmin etti.

Koşullar değişmezse, kripto paraları daha büyük bir felaket bekliyor. Schiff, daha önce BTC’nin 10.000 dolara düşeceğini iddia etmişti. Uzmanlara göre, Bitcoin’in yeniden eski günlerine dönebilmesi için Fed’in para politikasından geri atması gerekiyor. Birçok kurum ve analist BTC’deki düşüşün derinleşeceğini iddia ederken, FTX krizi de risk teşkil etmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar