Dikkat! 2008 Krizini Bilen Ekonomist Uyardı: Bitcoin Bu Tarihte Tepetaklak Olabilir!

2008’deki ABD finansal krizini önceden tahmin ederk büyük paralar kazanan ve ”The Big Short” filmine konu olan ünlü yatırımcı Michael Burry, yatırımcıları uyardı.
12:50
2 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

2008’deki ABD finansal krizini önceden tahmin ederk büyük paralar kazanan ve ”The Big Short” filmine konu olan ünlü yatırımcı Michael Burry, yatırımcıları uyardı.

Michael Burry: Enflasyon Tekrar Hortlayacak!

2022, kripto para piyasası için adeta kabus oldu. Voyager Digital ve Celsius Network gibi önde gelen kredi kuruluşlarının yaz aylarında neden olduğu krizlerin yaraların kapanmak üzereyken, piyasa FTX krizi ile yeni bir darbe aldı. 30 yaşındaki eski milyarder Sam Bankman-Fried’in kripto imparatorluğu, çökerken  sektöre de benzin döktü. Sektördeki krizlerden darbe alan Bitcoin, makroekonomik şartların düzelmesini bekliyor. Burry’e göre ABD’de enflasyon zirveye ulaştı. Ancak, sorun henüz çözülebilmiş değil. Enflasyon, 2023’ün ikinci yarısında gerçek anlamda düşmeye başlayacak. Ancak, ABD ekonomisi 2023’ün yarısında ciddi bir resesyona girmiş olacak. Uzmana göre, enflasyon daha sonra tekrar hortlayacak.

 

Bu nedenle, Fed’in faiz oranlarını indirmesi uzun zaman alabilir. 2008’deki ABD finansal krizini önceden bilerek büyük paralar kazanan ve ”The Big Short” filmine konu olan ünlü yatırımcı Michael Burry yatırımcıları uyararak, ‘kripto paralardan uzak durun! Parmaklarınızı yakmak istemiyorsanız dokunmayın çünkü  kaldıraç risiki devam ediyor.” ifadelerini kullandı. Ünlü yatırımcı ve özel yatırım şirketi Scion Asset Management’ın kurucusu Michael Burry,  Twitter’da “Çoğu şeyde olduğu gibi kripto ile ilgili sorun kaldıraçtır” ifadelerini paylaştı. Uzmana göre mevcut kriz Bitcoin‘deki düşüşü daha fazla tetikleyebilir.

2008 Benzeri Bir Kriz..!

Burry’e göre, Fed‘in agresif para politikaları nedeniyle küresel ekonomi resesyon tehdidiyle karşı karşıya. FedEx, talepteki azalmanın resesyona yol açacağını iddia etti. Fed, resesyon korkularını ortadan kaldırmak için işgücü piyasasının gücüne işaret etmişti. Michael Burry ayrıca yakın zamanda 2008 düzeyinde bir ekonomik krizi yaşayacağımızı öngörüyor.

Uzmanlara göre, Federal Rezerv şahin duruşunu sürdürüyor ve resesyonu hafife aldı. ABD ekonomisinin daha da kötüye gitmesi, Fed’in daha sert önlemler alması anlamına geliyor. Özellikle kripto para piyasası ve hisse senetleri faiz artırımlrı nedeniyle büyük darbe aldı. Makroekonomik durumun kötüye gitmesi, Bitcoin‘deki (BTC) düşüşün derinleşeceği anlamına geliyor. Uzmanlara göre, BTC’nin eski parlak günlerine yeniden dönebilmesi için makro ortamın değişmesi gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar