200 Bitcoin Çalındı! Binance CEO’su Zhao’dan Yanıt Geldi!

Bitcoin savunucusu ve çekirdek geliştiricisi olan Luke Dashjr, cüzdanının anahtarının ele geçirildiğini ve bunun sonucunda 31 Aralık'ta neredeyse BTC'lerinin tamamının çalındığını iddia etti.
11:21
2 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin‘in (BTC) arkasındaki çekirdek geliştirici ekibinin bir üyesi olan Luke Dashjr, yeni yıldan hemen önce meydana gelen bir hack saldırısının sonucunda “temelde” tüm BTC’sini kaybettiğini açıkladı. Dashjr’ın kişisel Twitter hesabından yaptığı bu açıklamaya Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan yanıt geldi.

“Hiçbir Fikrim Yok”

Bitcoin’in arkasındaki çekirdek geliştirici ekibinin bir üyesi olan Luke Dashjr, 1 Ocak’ta kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, hacker veya hacker’ların şifrelenmiş bilgilerine erişim için ikili anahtar kullanan yaygın bir güvenlik yöntemi olan PGP (Pretty Good Privacy) anahtarına bir şekilde erişim sağladığını belirtti. Çalınan BTC’lerin bir kısmının gönderildiği bir cüzdan adresi paylaşan Dashjr, toplamda ne kadar BTC’sinin çalındığını ise açıklamadı. Bu yazının hazırlandığı sırada söz konusu cüzdan adresinde toplam 216.93 BTC değerinde (güncel fiyatlarla 3.6 milyon dolar) dört işlem görülüyor.

Dashjr, hacker veya hacker’ların özel anahtarına nasıl erişim sağladıkları konusunda “hiçbir fikri olmadığını” belirtse de kripto para topluluğundaki bazı kişiler Dashjr’ın 17 Kasım’da yaptığı ve sunucusunun “sistemdeki yeni kötü amaçlı yazılım/arka kapılar” tarafından ele geçirildiğini belirttiği bir önceki Twitter paylaşımıyla olası bir bağlantıya işaret ettiği görüldü.

Dashjr son Twitter mesajında bir kullanıcıya, Coinbase ve Kraken hesaplarına yapılan giriş denemeleriyle ilgili e-postalar aldıktan sonra hack saldırısını fark ettiğini söyledi.

Binance CEO’sundan Yanıt Geldi

Olay aynı zamanda kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun da dikkatini çekti. Zhao, Bitcoin geliştiricisine geçmiş olsun dileklerini iletirken, “Bu kadar büyük miktarda kayıp vermiş olduğunuzu gördüğüm için üzgünüm. Güvenlik ekibimizi söz konusu BTC’leri takip etmeleri için bilgilendirdim. Eğer Binance’a gelecek olurlarsa tamamını donduracağız. Yardımcı olabileceğimiz başka bir şey varsa lütfen bize bildirin. Bu tür olaylarla sık sık karşılaşıyoruz ve dünya çapında Kolluk Kuvvetleri (LE) ile yakın çalışma halindeyiz.” yanıtını verdi.

Kripto para topluluğundaki bazı kişiler, söz konusu BTC‘lerin çalınması konusunda bir güvenlik açığının neden olmuş olabileceği yönünde spekülasyonlarda bulundu. Konuya ilişkin 1 Ocak tarihinde açılan bir Reddit başlığında, kendilerini SatStandard olarak adlandıran bir kullanıcı Dashjr’ın 17 Kasım’daki güvenlik açığını “yeterince ciddiye almamış olabileceğini” öne sürdü. Ardından Bitcoin geliştiricisinin farklı işlemlerini farklı bir bilgisayarda yapmadığını öne sürerek “Diğer her şeyini yaptığı gibi aynı bilgisayarda sıcak cüzdanı da vardı. Görünüşe göre gerçekten kayıtsızsızdı.” dedi.

Öte yandan bazı topluluk üyeleri bunun bir hack saldırısı olmayabileceğini, birinin bir şekilde tohum ifadesine ulaştığını ya da vergi sezonu öncesinde talihsiz bir “tekne kazasının” bir parçası olabileceğini öne sürdü. Bu bağlamda tekne kazası, başlangıçta silah meraklıları tarafından kullanılan, ancak o zamandan beri kripto para topluluğu tarafından tüm BTC‘lerini “trajik bir tekne kazasında” kaybettiklerini iddia ederek vergi ödemekten kaçınmaya çalışan insanlar hakkında yeniden tasarlanan bir şaka ve meme atıfta bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar