Reklam

Dijital Ticaret Odası’ndan, Dikkat Çeken Stablecoin Regülasyonları Yorumu

Dijital Ticaret Odası, stablecoin regülasyonları ile ilgili bir açıklama yaptı.
19:30
19 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Washington DC’deki kripto savunculuk grubu, stablecoinlerin regülasyonlarla karşı karşıya kalmaması gerektiğini söyledi.

Dijital Ticaret Odasından Regülasyon Yorumu

Blockchain teknolojisinin ve dijital para birimlerinin oluşturduğu sektörleri destekleyen bir Amerikan savunuculuk grubu olan Dijital Ticaret Odası, Reuters’a göre değeri fiat para birimlerine sabit stablecoinlerine çeşitli regülasyonların getirilmemesi gerektiğini söyledi.

Üyeleri arasında Goldman Sachs, Citigroup, Tether ve Circle’ın da bulunduğu kuruluş, stabil kripto paraların “zorunlu bir düzenleyici rejimi” de haketmediklerini ifade etti.

Düzenlemelere İlişkin Beyanlar

Dijital Ticaret Odasının stablecoinlere olan yaklaşımı, birçok finans aktöründen oldukça farklı. Bu haftanın başlarında, üç büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Fitch Ratings, stablecoin’ler hakkında bir uyarı yayınladı. Ajans, stabilcoinlerin ticari senet gibi kısa vadeli menkul kıymet piyasalarında önemli bir rol oynayabileceğine ve bu piyasalara yeni riskler getirebileceğine inandığını söyledi.

Üstelik Fitch Ratings, stabil kripto paralar hakkında yorum yapan tek gözlemci değil. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, stablecoinleri yönetecek bir düzenleyici yaklaşım getirmek amacıyla bu yılın başında birden fazla federal kurum ile bir araya geldi. Yellen, bu süreçte de sıklıkla “hızlı hareket etme” gerekliliğini vurguladı.

ABD Hazine Bakanının yanı sıra ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell da stabil kripto paraların düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor.Powell’a göre bu stablecoinler, banka mevduatlarına ve para piyasası fonlarına benzer bir şekilde regüle edilmeli.

İngiltere Merkez Bankası Finansal İstikrardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sir Cunliffe ise, bu ayın başlarında yaptığı bir konuşmada, kripto para birimlerinin küresel finans sisteminin küçük bir bölümünü oluşturmasına rağmen finansal istikrarsızlığı tetikleyebileceğini söyledi:

“Elbette 2.3 trilyon doların 250 trilyon dolarlık küresel finans sistemi bağlamında görülmesi gerekiyor. Ancak finansal krizin bize gösterdiği gibi, finansal istikrar sorunlarını tetiklemek için finans sektörünün büyük bir bölümünü hesaba katmanız gerekmiyor”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar