X


Dijital Paralar Bankaların İlgisini Çekmeye Devam Ediyor

16:44
13 Aralık 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Yeni dijital paraların üretimine olanak sağlayan bir teknoloji geliştiren İrlandalı şirket eCurrency Mint, eBay’in kurucusunun kurduğu yatırım şirketi olan Omidyar Network tarafından finansal destek aldı. C türünden yapılan ödemelerin miktarı ise açıklanmadı.

Geliştirilen yeni teknoloji, müşterilerine sunacak yeni finansal-teknolojik alternatifler arama eğilimindeki bankaları hedef alıyor. Wall Street Journal’a göre eCurrency Mint yeni bir ödeme altyapısı kurma ihtiyacı duymaksızın; var olan dijital sistemleri kullanarak; müşteriler, tüccarlar, bankalar ve ödeme şirketleri arasında işlemler yapmaya olanak sunan inovatif bir teknolojiyi kapsıyor.

Şirketin CEO’su Jonathan Dharmapalan, konu üzerine 30 bankanın temsilcileriyle görüşüldüğünü ve en az ikisiyle anlaşmaya vardıklarını doğruluyor. Bankaları ve bulundukları ülkeleri belirtmeyen Dharmapalan, duyuruları yakın bir tarihte yapacaklarını ifade ediyor.

Hükümet destekli dijital para üretiminin, paranın kontrolünün güçlendirilmesi dışında birkaç avantajı daha var. Pratikte kâğıt para basmadan ve para akışını finanse etmeden de, büyük miktarda para tasarrufu yapılabilir. Güvenlik konusunda ise gelişmiş işlem takibi sayesinde yasa dışı kullanımlar daha kolay engellenebilir. Son olarak dijital para örneğinde olduğu gibi müşterilerin fonları açıkça görünür olduğunda, hükümetler – şu ana kadar hiç denemeseler de – son çare olarak negatif faiz politikalarına başvurabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar