reklamı kapat

Dijital Devrim İçin Siber Saldırı Tehdinin Çözüme Kavuşturulması Gerekiyor

13 Haziran 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Kripto paralar şu sıralar ardı arkası kesilmeyen yükselişlerle yatırımcısının yüzünü güldürmek yerine üzücü bir şekilde siber saldırılar ve hırsızlık vakalarıyla gündemde. Popüler bir kripto para borsası olmasa da, Coinrail borsası dolandırıcıların son kurbanı oldu. 40 milyon dolar değerindeki kripto paranın çalındığı bu soygun borsaların siber saldırganlara karşı zayıf doğasını bir kez daha gözler önüne serdi.

CryptoAware verilerine göre 2018 yılının ilk çeyreğinde siber saldırılar sonucu 670 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Fakat 2018 yılının henüz ikinci çeyreğinin ikinci ayında bu rakam çoktan 1,1 milyar dolara ulaştı bile. Kripto paralar 2018 yılının ilk günleriyle birlikte tarihin en büyük çaplı siber soygunuyla sarsıldı. Bu olayda yaklaşık yarım milyar dolarlık NEM token siber saldırganlarca Tokyo merkezli kripto para borsası Coincheck’den çalındı.

Kripto para piyasasında uzun yıllardır faaliyet gösteren yatırımcılar hiç kuşkusuz Mt. Gox ve DAO vakalarını hatırlayacaklardır. Bu saldırılar tutuklamalara ve hard fork’lara yol açtı. Kripto para sektöründeki siber saldırı tehtidini neredeyse ilk kez bu çok açık bir şekilde gözler önüne serildi.

Pek çok kişi Blockchain ağındaki verilerin değiştirilemez olduğunu hatta teorik olarak saldırıya uğratılamayacağını iddia ediyor. Aslında bakarsanız bu düşünce yanlış. Çünkü, 2018 yılında Verge, Bitcoin Gold ve Electroneum gibi kripto paraların uğradığı %51 saldırıları bu teoriyi haksız çıkarıyor. Kripto para borsaları siber saldırganlar için kolay hedef olsa da Blockchain ağlarının daha güçlü olması gerekiyordu. %51 saldırıları örnek verdiğimiz kripto paraların Blockchain ağlarındaki madencilik gücünün %51’i bir grup madenci tarafından ele geçirilince ortaya çıktı.


Girişimlerde, borsalarda da durum aynı. Qihoo 360’ın son raporuna göre siber saldırganlar Ethereum ağındaki güvenli olmayan nodelar için web taraması yapmaya başladı. Hatta bir grup bilgisayar korsanı 20 milyon dolar çalmayı dahi başardı. 2011 yılından bugüne kadar kripto para piyasasında yaşanan hırsızlığın bilançosu ise 2,3 milyar dolar. Bu rakam oldukça endişe verici olsa da rapor dahi edilmemiş hırsızlık vakaları da bulunuyor.

Siber saldırganların sektördeki varlığı şüphesiz kripto paraların meşruiyeti için çok açık bir tehlike. Kripto para piyasasında sürdürülebilir bir kalkınmanın gerçekleşmesi için yetkili makamların bu duruma müdahale etmesi gerekiyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.