X


Devlet Destekli Bitcoin Madencilik Firması Battı!

Bitcoin (BTC) madencilik firması Great North Data iflas etti.
19:00
5 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kanada hükümeti tarafından da desteklenen kripto para madencilik firması Great North Data, resmen iflas ilan etti.

Great North Data İflas Etti

Federal ve bölgesel hükümet kurumları tarafından desteklenmesine rağmen 10 milyon dolarlık borcu ve 3,49 milyon dolarlık varlığı olan Bitcoin madencilik firması geçtiğimiz ayın sonlarında iflasını ilan etti.

Bitcoin madencilik firmasının internet sitesi şu an için kapalı durumda ancak arşivlenmiş versiyonunda firmanın 2013 yılında kurulduğu ve Kanada içerisinde önemli bir tesis olduğu belirtiliyor.

Buna ek olarak sitenin arşivlenmiş versiyonunda 2018 yılının yaz döneminde Kanada Milletvekili Yvonne Jean Jones’ın Great North Data’nın tesislerinden birisini ziyaret ettiği ve firmanın ”5 yıllık sürede 9 milyon dolarlık yatırım yaptığını” belirttiği iddia edilmekte. 5-6 milyon dolarlık miktarın direkt olarak taşeron firmalara ve ekipman sağlayıcılarına aktarıldığı, geri kalanın ise işleyiş için harcandığı biliniyor.

Firmanın o tarihlerde 25 tam zamanlı, 4 de yarı zamanlı personeli bulunmaktaydı ve yetkililerin açıklamalarında büyüme hedefleri olduğu vurgulanıyordu. 2018 yılının Aralık ayına kadar 20 çalışan daha ekibine katmak istediğini belirten yetkililer, 2019 yılı boyunca satışların da ikiye katlanmasını umuyorlardı. Ancak 2018 yılında yaşanan ayı piyasası Bitmain gibi dev madencilik firmalarının yanı sıra bunun gibi orta ölçekli firmaları da vurdu.

Bitcoin Madencilik Sektörü Büyüyor

Kripto para madenciliği 2018 yılında alınan darbeden sonra özellikle 2019 ortalarında toparlanma sinyalleri göstermeye başladı. Özellikle ABD içerisinde ciddi adımlar atıldı ve Kalofirniya‘nın Cerro Gordo isimli ”hayalet kasabası” bile, bu haberden de anlaşılacağı üzere bir Bitcoin madencilik kasabasına dönüştürülmeye çalışılmakta. Sadece bu girişim bile madenciliğin 2019 yılında ne denli büyük bir geri dönüş yaşadığını gözler önüne sermekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar