reklamı kapat

Dev Şirket Bitcoin ETF’lerini Başlatabilir

Bakkt ilk Bitcoin ETF'inin kabul edilmesine öncülük edebilir. Uzmanlara göre dev şirket tüm gereklilikleri yerine getiriyor.
10:30
25 Ağustos 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Amerikan Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) Bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF) ne zaman kabul edecek? Kripto para piyasasındaki birçok uzman bu sorunun cevabı üzerinde tartışıyor. Soruyu kesin bir şekilde yanıtlamak imkansız. Ancak BTC ETF sürecine katkısı bulunan bazı şirketlerin varlığından bahsedebiliriz. Çoğu piyasa analistine göre Bakkt ilk Bitcoin ETF’sinin başlatılmasına yardımcı olabilir.

SEC geçtiğimiz ay Winklevoss kardeşlerin komisyona yaptığı Bitcoin ETF başvurusunu resmi bir şekilde reddetmişti. Komisyonun yayımladığı 92 sayfalık red raporunda kararın nedenleri derinlemesine açıklanıyor. Rapora göre SEC söz konusu ETF’lerin değerinin dayanağını yeterli bulmadığını açık bir şekilde dile getiriyor.

SEC’in raporunda bilhassa belirttiği birtakım noktalar bulunuyor. SEC’e göre Gemini gibi sıkı düzenlemelere tabi tutulan borsalar muhtemel manipülasyonlara karşı halen tamamen dirençli değil. Bu durumun borsalarda listelenecek Bitcoin ETF’lerinin fiyatını risk altına sokabileceği komisyon tarafından özellikle belirtilmişti.

Bakkt SEC’in gerekçelerini çürütüyor

Microsoft, Starbucks ve New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) tarafından ortak bir girişim sonucunda başlatılan ve dijital varlıkların daha yaygın hale getirilmesini amaçlayan şirket Bakkt çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Şirket geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada tutarlı bir düzenleyici yapı üzerinde çalıştığını bildirmişti. Bu sayede şeffaf ve etkili bir fiyat mekanizması meydana getirilecek.

Birleşik Devletlerdeki kurumsal yatırımcılara hizmet etmeyi hedefleyen Bakkt, platformunda BTC borsa işlemlerine ve kaldıraçlı işlemlere izin vermeyecek. SEC en son reddettiği Bitcoin ETF başvurularına bu işlemleri gerekçe göstermişti.

Geçtiğimiz ay bazı ETF’leri reddeden SEC bu kararına aşağıdaki iki temel sorunu gerekçe göstermişti:

  • Güvenilir fiyat formasyonundaki eksiklik

  • Vadeli işlemlere ve türevlere bağlılık

Bakkt borsa platformu, SEC’in ileri sürdüğü iki sorunu da gideriyor. Bakkt güvenilir bir fiyat mekanizması meydana getirme amacını gerçekleştirirse şirketin tarihteki ilk kabul edilen Bitcoin ETF’ine öncülük edeceği öngörülebilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.