reklamı kapat

Dev Madencilik Ekipmanı Üreticisinde Neler Oluyor?

23:00
25 Haziran 2018

Çin merkezli dev Bitcoin madencilik ekipmanı üreticisi Ebang Communication halka arz ediliyor. Şirket 25 Haziran tarihinde halka arz (IPO) işlemleri için Hong Kong Borsasına başvuruda bulundu.

Şirketin başvurusu, mayıs ayında bu konuya ilişkin bir haber yayımlayan Reuters’ı doğruluyor. Haberde Zhejiang merkezli firmanın Hong Kong piyasasındaki reklamcılarla ortak çalışma yürüttüğüne işaret ediliyordu. Reuters’a göre şirket, düzenlemeyi planladığı IPO ile kullanıcılarından 1 milyar dolar civarında fon toplamayı hedefliyor.

Ebang başvurusunda şirketin ne kadar yatırım toplamayı planladığına yönelik bir detay bulunmuyor.Üstelik şirketin değerine dair kesin bir bilgiye de rastlanmıyor.

Öte yandan başvuruda Ebang’ın geçtiğimiz yıl boyunca elde ettiği kazanca yer verilmiş. Buna göre şirketin 2017 yılı boyunca toplamda 925 milyon yuan (141 milyon dolar) gelir elde ettiğini görüyoruz. Bu değerler 2016 yılıyla kıyaslandığında şirketin %16 oranında büyüdüğüne işaret ediyor.

Ayrıca Ebang, Bitcoin madenciliği cihazlarının satışından elde edilen gelirlerin her yıl boyunca giderek arttığını belirtiyor. 2015 yılında %31’den %42’ye yükselen satışlar 2017 yılında %94,6 oranına kadar yükseldi. Hong Kong borsasına yapılan başvuruda şirketin son çalışmalarından da bahsediliyor. IPO hazırlıklarını sürdüren Ebang’ın yeni nesil çiplere sahip Bitcoin madenciliği cihazları üzerinde çalışmakta olduğu ifade edildi.

Kripto paraların yaygınlaşmasıyla madencilik faaliyetleri de büyük ölçüde hız kazandı. Sektörde birçok cihaz üreticisi bulunuyor. Bunlardan bazıları sektörü domine ediyor. Ebang’in piyasanın lideri Bitmain ve bir diğer üretici Canaan Creative ile rekabet halinde olduğu söylenebilir. Bitmain’in yıllık kar oranı milyar dolarlarla ifade ediliyor.

Adı Hong Kong borsasıyla birlikte zikredilen tek madencilik ekipmanı üreticisi Ebang değil. Canaan Creative de Hong Kong Borsası üzerinden IPO başlatmayı planladığını doğrulamıştı. Şirkete yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, bu IPO’da toplamda 1 milyar dolar yatırım hedefleniyor. Sektör lideri Bitmain’in CEO’su Jihan Wu da şirketin denizaşırı bir IPO düzenlemeye “açık” olduğunu açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.