reklamı kapat

Bitmain Bitcoin Madencilik Gücünün %51’ine Sahip Olmaya Çok Yakın: Tehlike Kapıda Mı?

07:00
25 Haziran 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bitcoin madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain, geçtiğimiz hafta Bitcoin madencilik ağında %42’lik bir hashrate oranına ulaşarak bir rekora imza attı. Böylece Bitmain, Bitcoin madencilik ağının %51’lik kısmını kontrol etmeye çok yaklaştı.

Bitmain bünyesinde bulunan madencilik havuzları BTC.com ve Antpool geçtiğimiz hafta sırasıyla Bitcoin ağının işlem gücünün %26,6’sı ve %15,3’ünü elinde bulundurdu. Pekin merkezli kripto para madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain 2017 yılındaki kârını 3 ile 4 milyar dolar arasında açıklamıştı.

Bitcoin madencilik ağında önemli bir hasrate oranına sahip olan Bitmain, aynı zamanda kendi madencilik ekipmanlarını da ürettiği için rakiplerine kıyasla oldukça avantajlı. Bitmain, GPU madenciliğine göre daha hızlı ve kârlı madencilik yapılabilen ASIC madencilik ekipmanları üretiyor.

Bitmain ayrıca madencilerin daha az maliyetle faaliyetlerini yürütebilmeleri için madencilik havuzlarını da işletiyor. Kullanıcılar bu havuzlardan madencilik gücü kiralayarak bulut madenciliği yapabiliyor.

Bitmain’in ASIC ekipmanlarıyla Bitcoin Cash madenciliği de yapılabiliyor. Bitcoin ve Bitcoin Cash aynı madencilik algoritmasıyla çalışıyor. Eğer Bitmain Bitcoin Cash madencilik hizmetini durdurur ve bunu Bitcoin madenciliğine aktaracak olursa Bitcoin madencilik gücünün yaklaşık %45’ini elinde bulunduracak. Bu oranın %51’e ulaşması ise Bitmain’in Bitcoin ağında %51 saldırısı gerçekleştirebileceği anlamına geliyor.

%51’lik bir oran kripto para topluluğundaki birçok kişiyi huzursuz edebilir. Çünkü böyle bir durumda Bitcoin merkeziyetsizlikten uzaklaşacak. Peki Bitmain’in %51’lik bir madencilik gücüne ulaşması nasıl engellenebilir?

Öncelikle böyle bir durum ilk defa gerçekleşmeyecek. 2014 yılında tıpkı Bitmain gibi bir madencilik firması olan Ghash, ağın %51’lik bir kısmının kontrolünü elinde bulunduruyordu. O dönem herkes bir %51 saldırısı beklerken Ghash ağdaki madencilik güçlerinin %39’u aşmayacağına yönelik bir rapor yayımlamıştı.

Bitcoin ve altcoin’lere yönelik %51 saldırısının önlenmesinin bir yolu da Proof-of-work algoritmasına yeni bir alternatif bulunmasıdır. Geçmişte benzer bir durum gizlilik odaklı kripto para birimi Monero’da yaşanmıştı.

Hali hazırda Bitmain %51’lik bir madencilik gücünü elde etse bile Bitcoin’e yönelik bir saldırı şu anda pek de olası görünmüyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.