X


Dev Kripto Para Borsası Kullanıcı Verilerini Satıyor

Coinbase kripto para borsasının ABD Gizli Servisi ile ortaklık imzaladığı ortaya çıktı.
22:27
11 Temmuz 2020

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Coinbase’in blockchain analiz verilerini ABD Gizli Servisine sattığı bir kere daha ortaya çıktı. Daha önce Neutrion isimli blockchain araştırma firması ile yaptığı anlaşma nedeniyle tepki çeken Coinbase, kullanıcı verilerinin hiçbir şekilde hükümetle paylaşılmadığını ve bunların satılmadığını vurgulamıştı.

Coinbase Kullanıcı Verilerini Mi Satıyor?

The Block isimli haber kaynağı tarafından aktarılan bilgilere göre ise Coinbase kripto para borsasının ABD Gizli Servisi ile 4 yıllık bir kontrat yaptığı ortaya çıktı. Mayıs ayında imzalanan sözleşmenin Coinbase Analytics isimli analiz yazılımını kapsadığı belirtildi. Kontratın 9 Mayıs 2024 tarihinde biteceği ve toplamda 183.750 dolarlık bedelle imzalandığı da detaylar arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz ay ABD’nin uyuşturucu ile mücadelede etkin rol alan hükümet kurumu DEA de Coinbase’in analiz yazılımını kullanmak için 250.000 dolar teklifte bulunmuştu. Coinbase’in ABD’nin vergi dairesine de yazılım verilerini satmak istemesi, kripto para yatırımcılarının çok fazla tepkisine neden oldu.  Sadece ABD’nin değil aynı zamanda dünyanın da en büyük kripto para borsalarından olan Coinbase, bu sebeple ciddi bir kullanıcı kaybı yaşadı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Coinbase buna ek olarak Mart ayından bu yana Bitcoin’in her büyük hareketinde kullanıcılara hizmet verememesi ve platformun kullanım dışı kalması nedeniyle de kullanıcıların tepkisini çekmişti. Coinbase’in halka arz olacağı da geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı ve bu skandal Coinbase’in halka arzı konusunda büyük bir sıkıntı yaratabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar