X


Dev Borsanın Başı Dertte! Milyonlarca Dolar Kaybeden Kullanıcılar Borsaya Dava Açtı

Kripto para piyasası son dönemlerde oldukça zor bir süreçten geçerken kullanıcılar bu kripto para borsasına dava açtı. İşte detaylar
15:20
15 Mayıs 2022
Dev Borsanın Başı Dertte! Milyonlarca Dolar Kaybeden Kullanıcılar Borsaya Dava Açtı
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Coinbase, Japon yenine sabitlenmiş bir sabit para olarak hareket etmesi amaçlanan bir kripto para birimi olan GYEN için ticaret sağlamak amacıyla mahkemelik oldu. İşte detaylar…

ABD’nin En Büyük Borsası Coinbase’e Dava Açıldı

Kuzey Kaliforniya’daki federal mahkemede sunulan toplu dava şikayetine göre, Coinbase ve GYEN’in ihraççısı, stablecoin’in istikrarı konusunda yatırımcıları yanıltmak ve milyonlarca dolar zarara yol açmakla suçlanıyor.

Ezici alım baskısından sonra GYEN, 24 Kasım’da pariteye keskin bir şekilde dönmeden önce, 13 Kasım’da 0.008 dolardan 18 Kasım’da 0.04 dolara yükselirken yen karşısında sabit değerini kaybetti.

Bloomberg’e göre, Coinbase‘deki bazı yatırımcılar, tokenin yen ile eşit işlem görmediğini ve sabit fiyatına ulaşmak için sert bir şekilde aşağı inmek üzere tasarlandığını anlamadı.

Önce 7 Kat Arttı, Sonra %80 Düştü

Coinbase tarafından yapılan şikayetlerde şu ifadelere yer verildi;

Yatırımcılar, kripto para biriminin değerinin ilan edildiği gibi yen’e eşit olduğuna inanan emirler verdiler, ancak satın aldıkları token’lar yen‘den yedi kat daha pahalıydı. Ancak kısa bir süre sonra GYEN’in değeri bir günde % 80 düştü.

Coinbase ayrıca, GYEN sahiplerinin varlıklarını satmalarını engelleyen ve şikayete göre “birkaç saat içinde anlatılmamış milyonlarca” kayıplara yol açan oynaklığın ortasında ticareti dondurdu.

Davaya öncülük eden bir grup GYEN yatırımcısı,

GYEN’in yen’e sabitlenmiş bir değeri tutmak için tasarlanmadığı gerçeğinin ihmal edilmesi ve Coinbase’in yatırımcıların GYEN’lerini düşerken tasfiye etmelerini yasaklayan kısıtlaması nedeniyle, yüzlerce kullanıcı sadece birkaç saat içerisinde çok büyük meblağlar kaybetti. Öyle ki bazı yatırımcılar bu süreçte yüz binlerce dolar kaybetti.

Önde gelen kripto para borsası Coinbase, 19 Kasım tarihinde yaptığı açıklama ile birlikte kripto borsasının teknik nedenlerle GYEN ve Power Ledger (POWR) içeren faaliyetleri durdurduğunu duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar