reklamı kapat

Dev Borsa Nasdaq’tan Kripto Para Hamlesi

ABD'li dev borsa Nasdaq kripto para fiyatlarını gösterecek iki yeni indeks başlatacağını duyurdu.
08:00
14 Şubat 2019

ABD’nin en büyük borsalarından Nasdaq’ın ismi geçmişte bazı kripto para hamleleriyle anılmıştı. Geleneksel finansal sistemde faaliyet veren önemli kuruluşlar arasında gösterilen Nasdaq hakkındaki bu haberler kullanıcıların ilgisini çekecek cinsten. Borsanın web sayfasında yapılan bir açıklamaya göre 25 Şubat 2019 tarihinde platform kullanıcıları için iki yeni kripto para indeksi başlatılacak. Böylece Nasdaq kullanıcılarının kripto para fiyatlarını izleyebilmesi mümkün hale getirilecek.

Kripto Para Benimsenmesi

Nasdaq tarafından şubat ayının son günlerinde başlatılacak yeni fiyat indekslerinin kripto para benimsenmesine dolaylı olarak da olsa katkı sağlayacağı söylenebilir. Platform kullanıcılarının hizmetine sunulacak iki indeksin Bitcoin Likit İndeksi (BLX) ve Ethereum Likit İndeksi (ELX) olduğu ifade ediliyor. Yeni indeksler kripto para takipçilerine gerçek zamanlı fiyatlar sunacak.

BLX-ELX İndeksleri

Nasdaq platformunun çok yakında faaliyetlerine başlayacak indeksleri BLX ile ELX, Brave New Coin isimli bir veri şirketinin ürünleri. Birleşik Devletler merkezli bu şirket Blockchain ve kripto varlık piyasası üzerine faaliyet gösteriyor.

Nasdaq yetkilileri konu hakkında yaptıkları açıklamalarda şu ifadelere yer veriyor:

BLX ve ELX’in her biri, 1 BTC ve 1 ETH’nin fiyatı için gerçek zamanlı veriler sağlayacak şekilde tasarlandı. İki indeks de uluslararası örgütlerin kriterlerine uyacak bir metodoloji kullanılarak hesaplanıyor.

Dünyanın önde gelen borsalarından Nasdaq özellikle geçtiğimiz yıldan itibaren kripto para alanında aktif şekilde çalışmaya başladı. Böylesi çalışmalar kriptoların benimsenmesini ve yeni kullanıcılara ulaşmasını sağlayabilir. Ayrıca bu tür yeniliklere kucak açan Nasdaq gelecekte de finansal sistemde önemli bir yere sahip olmayı hedefliyor olmalı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.