reklamı kapat

DeFi Token’ları Düşüşe Geçti, Peki Sebebi Ne?

Son zamanların en iyi performans gösteren altcoin’lerinde düşüşler başladı. Aslında tahmin edilebilir bir sebebi var. 
08:12
29 Temmuz 2020

Lider kripto para Bitcoin (BTC) kendisinden beklenmeyecek kadar çok uzun bir süre stabil fiyat hareketleri sergiledi. Bu süreçte piyasa değeri nispeten düşük olan altcoin’ler ve DeFi token’ları gözle görülür artışlar yaşadı. Ancak Bitcoin ve Ethereum (ETH) geçtiğimiz hafta yukarı yönlü fiyat hareketleri sergilemeye başladığında DeFi token’larında da düşüşler yaşanmaya başladı. Dolayısıyla analistler DeFi token’larındaki artışların yalnızca bir anlık yanılmadan (hype) kaynaklanmış olabileceğini ifade ediyor.

Ethereum ve Bitcoin’deki Artış

Analistlere göre kripto para piyasası yıllarca süren bir ayı piyasasından sonra yeni bir yükseliş trendine girmiş olabilir. Çünkü Bitcoin blok ödülü yarılanmasının üzerinden yaklaşık olarak iki buçuk ay geçti ve bazı teknik satın alma sinyalleri yeniden görülmeye başladı. Bu göstergeler arasında analistlere göre, boğa piyasasının başlaması için gereken tek şey BTC’nin yeniden güç kazanması ve 10.000 doların üzerine çıkmasıydı.

Bunun yanında Bitcoin’in fiyat artışının hemen öncesinde Ethereum ve XRP başta olmak üzere piyasa hacmi bakımından büyük altcoin’lerde artışlar yaşanmaya başladı. Örneğin Litecoin, kısa bir sürede %10’luk artış elde ederken, bazı altcoin’lerde %15’in üzerinde yükseliş ivmeleri yakalandı.

Bitcoin ve Ethereum’un sergiledikleri güçlü performanslar sonrasında, daha önce artış ivmesinde olan altcoin’lerin çoğu düşüşe geçti. Chainlink (LINK) gibi popüler token’lar ve diğerleri yaklaşık olarak %20 oranında düzeltmeler yaşadı.

Piyasanın popüler analistlerinden SpartanBlack, Bitcoin’in gerçekleri ortaya çıkardığını ve artışla birlikte DeFi token’larındaki anlık yükselişlerin sadece bir hype’dan kaynaklandığının anlaşıldığını ifade etti.

Fonlar BTC’ye Döndü

Analiste göre, Bitcoin ve Ethereum’daki “küçük” hamle, DeFi patlamasının bir overhype olduğunu ortaya koydu. Analist, Compound’ın “kazanç çiftliği” sayesinde bir “evreka anı” yaşandığını ve bunun da DeFi token’larının önünü açtığını ifade ediyor. Yapılan açıklamalara göre token’lar değer kazandıkça ve projelerin popülaritesi arttıkça yatırımcılar heyecana kapıldı. Ancak bu heyecan şimdi söndü ve dolayısıyla düzeltmeler yaşanıyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in artışa geçmesi, piyasa hacmi bakımından küçük olan altcoin‘lerdeki fonların Bitcoin’e dönmesine sebep oldu. Bu da bir yandan BTC artışını tetiklerken bir yandan da altcoin’lerin düşüşüne zemin hazırladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.