X


Dash Coin Nasıl Alınır?

Gizlilik odaklı kripto para birimi DASH Coin nedir?
14:00
22 Ağustos 2020

Dash Coin, Bitcoin altyapısının bir benzerini kullanan ve Bitcoin hard fork’u olarak bilinen gizlilik odaklı bir kripto para birimidir. Dash ilk piyasaya sürüldüğünde Darkcoin adını kullanıyordu ancak 2014 yılının devamında bu adın kötü bir ifade çağrıştırdığını düşünen geliştiriciler topluluk oylaması ile bunun adının DASH olmasına karar verdi.

Dash coin özellikle finansal gizlilik ve özgürlük konusunda sıkıntılı olan ülkelerde ciddi anlamda kullanılmakta. Latin Amerika’nın birçok  bölgesinde DASH satın alımı konusunda rekorlar kırılıyor ve her geçen gün daha fazla yatırımcı “Dash coin nereden alınır” veya “Dash nasıl alınır” gibi sorular sormaya başlıyor.

Peki böylesine popüler bir kripto para birimi haline gelen DASH Coin nedir ve DASH satın almak için ne yapmak gerekiyor?

DASH Coin Nedir?

DASH Coin’in kurucularından olan Evan Duffield ve Daniel Diaz, daha önce gerçekleştirdikleri bir konuşmada Dash’in Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto’nun çalışması kullanılarak oluşturulan ilk gizlilik odaklı kripto para birimi olduğunu vurgulamıştı. Dash bunun yanı sıra konsensüs modeli olarak da Proof-of-Work yani Bitcoin’in kullandığı iş ispatı yerine, Proof-of-Stake yani hisse ispatı benzeri X11 konsensüs modelini kullanıyor.

Dash ağındaki işlemlerin gizlenmesi için de Conjoin mixing isimli bir karıştırma hizmeti kullanılmakta. Bu da tamamen şeffaf bir görünüme sahip olan blockchain ağındaki transferlerin gizlilik içerisinde yapılmasını sağlamakta. Dash, farklı konsensüs modeline sahip olduğu için aynı zamanda farklı bir işlem onaylama sistemine de sahip.

DASH ağında madenciler yerine Masternode adı altında ağ düğümleri bulunuyor ve bütün işlemler bunlar tarafından onaylanıyor. Masternode’lar sayesinde ağdaki işlem ücreti ve işlem süresi de önemli bir ölçüde düşüyor.

Peki bunca farklı özelliğe sahip olan ancak yine BTC altyapısından esintileri bulunan Dash coin nereden alınır ve uzmanlar DASH hakkında ne düşünüyor?

DASH TRY Yorum

DASH/TRY işlem çifti yorumlarına bakıldığında popüler kripto para biriminin Türk Lirası karşısında özellikle 2019 yılından beri ciddi yükseliş trendleri elde ettiği görülüyor. Bununla beraber DASH/TRY işlem çiftinin sadece yerel kripto para borsalarında olduğu ve bu sebeple çok fazla likidite sağlanamadığı da görülmekte.

Bu sebeple DASH satın almak için DASH/TRY işlem çifti yerine DASH/USDT işlem çifti kullanılırsa kullanıcılar çok daha likit bir piyasaya girmiş olabilir. DASH/USDT işlem çifti konusunda kullanılacak en ideal borsanın ise Binance kripto para borsası olduğu görülüyor.

DASH Coin Satın Al

Binance üzerinden DASH Coin satın almak için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

  • DASH satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından USDT’yi yani Tether’i işaretleyin.
  • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçerek, arama butonuna DASH yazın ve altta açılan DASH/USDT çiftini seçin.
  • Daha sonra ortadaki “DASH AL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek DASH alma işlemini tamamlayın.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar