X

Darısı Ripple (XRP)’ın Başına! Tether (USDT) Sorunu Çözüldü!

Tether geçmişi temizlemenin rahatlığıyla geleceğe hazırlanıyor.
21:31
15 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uzun süredir gündemi meşgul eden Tether ve Bitfinex sorunu nihayet çözüldü. Kripto para piyasalarında Tether’ın rezerv bilgileri ciddi bir FUD oluşturmuştu. CFTC ihlalleriyle alakalı konunun netleşmesiyle şirket anlaşmaya gitti. Nihayet Tether 2018 yılının öncesine dair tüm pürüzlerini temizlemiş oldu. Bugün gelen ETF haberleri ve Tether’ın zaferi Bitcoin’in 62.000 dolara olan yolculuğunu tetikledi.

CFTC, Tether ve Bitfinex’e Ceza Verdi

Düzenleyici, Tether’ın 2016 ve 2018 yılları arasındaki verilerini inceledi. Yaklaşık 26 aylık bir dönem kapsamlı olarak araştırıldı. Bu çalışma neticesinde dolara sabitlenmiş olan Tether (USDT)’ın bastığı varlıkları sadece %27,6 oranında desteklediği ortaya çıktı. Yani basılan dolarların sadece %27,6’sının gerçek dünyada bir karşılığı vardı. Elbette bu oran “itibari para” cinsinden ölçülüyor. Bunun dışında “direk nakde çevrilemeyen” ve USDT’yi destekleyen daha fazla varlık bulunuyor.

Bu durum CEA ve CFTC (Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu) tarafından yasaları ihlal olarak kabul ediliyordu. Nihayet sürecin sonunda anlaşmaya varıldı. Tether ve Bitfinex 42,5 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. Bunun neticesinde şirket 2018 yılından önce yaptığı ihlallere karşı kendini temizlemiş oldu.

Yatırımcılar Hemen Rahatlamamalı

CFTC Komiseri Dawn Stump, bu konuyla alakalı önemli bir açıklama yaptı. CFTC’nin stablecoin‘leri düzenlediği ve ihraççılarını denetlediği şeklinde yanlış bir sonuca varılmamasını istedi. Stablecoin kullanan yatırımcıların bu yüzden rahatlamamalarını isteyen Stump şunları söyledi.

“Bu kararın stablecoin kullanıcılarına bir rahatlama hissi vermesi yanlış olacaktır”.

CFTC ilgili davada Tether (USDT)’a emtia olarak davrandı. Tether da tarih boyunca her zaman yeterli rezerv tuttuğuyla alakalı iddiasından vazgeçmiş oldu. Şirketin yaptığı açıklamada geçmişi temizleyerek geleceğe yol almak istediği belirtiliyor.

Tether en önemli dosyalarından birini nihayet kapatmış oldu. Bunun etkisiyle de kripto para piyasaları bugün akşam saatlerinde ciddi bir yükseliş yakaladı. Bitcoin (BTC) 62.000 dolara yaklaşırken, Ethereum (ETH) 4.000 dolar sınırına dayandı. Artık istisnasız herkes son ayı sezonunun bittiğine ve yeni bir boğanın başladığına ikna oldu. Bitcoin dominance seviyesinin düşüşe geçmesi altcoinlerin daha etkili yükselişler yapmasını da tetikleyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar