X


Crypto com CEO’su Hack Saldırısını Değerlendirdi: Kaç Kullanıcı Etkilendi? Fonlar Güvende Mi?

Crypto com, hafta başından bu yana güvenlik ihlali sorunlarıyla boğuşuyor.
19:45
20 Ocak 2022
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Singapur merkezli kripto para borsası Crypto com’un CEO’su Kris Marszalek, geçtiğimiz gün Bloomberg TV’ye firmanın güvenliği konusunda önemli ifadelerde bulundu. Marszalek, şirketin güvenlik katmanının ihlal edilmesinden sonra bu hafta başında 400 hesabın saldırıya uğradığını doğruladı.

Önde Gelen Borsanın CEO’su Açıkladı

Crypto com, hafta başından bu yana güvenlik ihlali sorunlarıyla boğuşuyor. Şirketin CEO’su Kris Marszalek, yaklaşık 400 kadar hesabın saldırıya uğradığını doğrularken kritik açıklamalar yaptı. Crypto com, kullanıcıların yetkisiz etkinlik raporlarını takiben platformundaki para çekme işlemlerini askıya almıştı. Daha sonra kullanıcıların hesaplarında tekrar oturum açmaları ve iki faktörlü kimlik doğrulamalarını sıfırlamaları istendi.

Güvenlik ihlalerinin tespiti sonrası Marszalek, firmanın para çekme işlemlerini hızlı durdurduğunu, sorunu kısa sürede çözdüğünü ve yaklaşık 13 ila 14 saat içerisinde işlemlerin tekrar aktif edildiğini aktardı. Aynı gün ise etkilenen tüm hesaplara geri ödeme yapıldı. Böylece kullanıcılar fonlarında herhangi bir kayıp yaşanmadı.

Ne Kadarlık Varlık Çalındı?

Zincir üstü verilere göre saldırıda yaklaşık 15 milyon dolarlık Ethereum çalındı ve Tornado Cash aracılığıyla aklandı. Ancak Marszalek çarşamba günü ne kadar para alındığını paylaşmadı. Crypto com, birkaç gün içerisinde nihai miktarı da içeren kapsamlı bir rapor yayınlayacağını bildirdi. Marszalek, işin ölçeği göz önüne alındığında bu rakamların özellikle önemli olmadığını ve kullanıcı fonlarının risk altında olmadığını vurguladı.

Platformun başındaki isim olarak sorumlu bir şekilde açıklama yapan Marszalek, kamuyonun ateşini dindirdi. Bu bağlamda her ne olursa olsun yatırımcılara soğuk cüzdan hatırlatması yapılması gerekir. Borsalardaki fonlar saldırıya açık birer hedef olarak değerlendirilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar