X

Coinbase CEO’su Geçmiş On Yılı Yorumladı

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, kripto para birimlerinde geride bıraktığımız on yılda yaşanan gelişmeleri yorumladı...
14:00
3 Ocak 2020

Coinbase CEO’su Brian Armstrong 2 Ocak’ta Medium üzerinden yaptığı bir paylaşımla kripto para birimlerinin son 10 yılını yorumladı.

Armstrong’un Yorumları

Cointelegraph’ın haberine göre Armstrong’un son on yılda Fred Wilson’ın teknoloji üzerine yazdığı makaleden ilham alan yazısı Bitcoin ile başlıyor. Armstrong, önde gelen kripto para biriminin on yıllık tarihinde bir kez bile başarısız olmadığını belirtti. Bitcoin’in hayatta kalmasıyla ilgili birçok şüpheci açıklama yapılmasına rağmen Armstrong, dijital para biriminin gerçekten başarılı olduğuna dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin’in sonun geldiğini ifade eden 379’dan fazla makale yazıldı. Bitcoin sadece hayatta kalmakla kalmadı, aynı zamanda on yılın en iyi performans gösteren varlığı haline geldi. Muhaliflerin yanlış düşündüğü kanıtlandı ve insan doğası hakkında önemli bir ders öğrendik: Çoğu büyük atılım, insanların başlangıçta reddettiği ve alay ettikleri karşıt fikirlerden ortaya çıkar.

Bunun yanında Armstrong kripto para borsası Coinbase’in geçtiğimiz on yılda oldukça başarılı olduğunu da şu sözlerle ifade etti:

Coinbase’i başlatmayı düşündüğümde, birkaç kişi bana bir kripto para cüzdanı ve borsası oluşturmaya çalıştığım için deli olduğumu söyledi. Dünyadaki en iyi hacker’lar kripto borsalarına girmeye çalışıyorlardı ve Mt. Gox ve diğer pek çok borsa bundan nasibini aldı. Şans ve becerinin bir kombinasyonu ile Coinbase, saldırıları püskürtmeyi başardı.

10 Yılda Gerçekleşenler

Armstrong kripto para birimlerinde geride bıraktığımız on yılda anahtar gelişmeler yaşandığını ifade etti ve bu gelişmeleri şu şekilde sıraladı:

  • Bitcoin asla başarısız olmadı: İniş ve çıkışlara rağmen Bitcoin, on yılın en iyi performans gösteren dijital varlığı haline geldi.
  • Coinbase başarısız olmadı: Yıllar geçtikçe Coinbase, kripto para birimlerinin kullanımını daha kolay hale getirdi ve benimsenmeyi sağlamak için bir dizi temel ürün piyasaya sürdü.
  • Rekabet ortaya çıktı: Yeni kripto para birimleri oluşturuldukça ve Blockchain protokolü değişiklikleri ortaya çıktıkça, kripto alanındaki rekabet arttı ve bu yeniliği de artırdı.
  • Balon iddialarından ve çöküşlerden sağ çıkıldı: Balon iddiaları ve yaşanan çöküşlere rağmen kripto para birimleri büyük şirketlerin dikkatini çekmeyi başardı.
  • ICO patlaması ve iflası: İlk para teklifleri (ICO) yapan birçok şirket oldukça fazla fon toplarken, gerçek dünya ürünleri piyasaya sürülemedi.
  • En çok değeri borsalar gördü: Son 10 yılda kriptodaki en iyi iş modellerini borsalar ortaya koydu.
  • Stablecoin kullanımı arttı
  • Kurumsal yatırımlar arttı
  • Düzenlemeler konusunda önemli adımlar atıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar